Soruşturma başlatıldı: Boris Johnson Kovid-19 kısıtlamalarını delmekle suçlanıyor

İngiltere'de hükümetin geçen yıl getirilen katı salgın kurallara uymadığı ifâde ediliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın kısıtlama kurallarını ihlal ettiği öne sürülüyor. Johnson'a karşı soruşturma başlattılar.

Avrupa 12.12.2021, 16:24 12.12.2021, 15:44
Soruşturma başlatıldı: Boris Johnson Kovid-19 kısıtlamalarını delmekle suçlanıyor

İngiltere'de hükümetin geçen yıl getirilen katı salgın kurallara uymadığı ifâde ediliyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın kısıtlama kurallarını ihlal ettiği öne sürülüyor.

Johnson'ın geçen yıl farklı hanehalklarının buluşmasının yasak olduğu bir dönemde iki iş arkadaşı ile Noel eğlencesi için bir araya geldiği iddia edildi.

Sunday Mirror'ın yayınladığı fotoğrafa göre Johnson, Başbakanlık Konutu'nda iki meslektaşıyla beraber yan yana oturarak online Noel soru yarışması düzenledi.

Fotoğrafın 15 Aralık'ta çekildiği iddia ediliyor; o dönem İngiltere hükümeti çok sıkı kapatma kuralları ilan etmiş, herkesten Noel ve yılbaşı partilerini iptal etmesini istemişti.

Başbakanlık yaptığı açıklamada Johnson'ın eğlence amaçlı düzenlenen yarışmaya kısa süreliğine çalışanlarına teşekkür etmek için katıldığını belirtti.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner ise Johnson'ın ülkeyi yönetmeye 'uygun olmadığını' dile getirdi.

Geçen yıl Noel döneminde biri Başbakanlık Konutu'nda olmak üzere üç adet kutlamanın gerçekleştirildiği gerekçesiyle hükümet bir soruşturma başlattı.

'Yakın çalışma arkadaşları'

Fotoğrafta Johnson'ın meslektaşlarıyla beraber Başbakanlık Konutu'ndaki bir kütüphanede oturduğu görülüyor.

Sunday Mirror'a konuşan bir kaynak, çalışanların bir bilgisayar etrafında kalabalık bir şekilde oturduğunu, alkol içerek eğlendiğini söyledi.

Başbakanlık bu eğlencenin online düzenlendiğini öne sürse de bazı grupların bir odada kalabalık bir şekilde bir araya geldiği belirtiliyor.

Geçen yılki kurallara göre Londra'da içerideki mekanlarda başka evlerden insanların bir araya gelmesi yasaklanmış, dışarıda ise en fazla altı kişinin buluşmasına izin verilmişti.

BBC'ye konuşan bir Başbakanlık kaynağı ise fotoğrafta görülen iki kişinin Johnson'ın yakın çalışma arkadaşları olduğunu ve Başbakan'a teknoloji konusunda yardımcı olduğunu aktardı.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner ise Johnson'ı 'herkese başka kendine başka' kurallar uygulamakla suçluyor.

Johnson'ın partisi olan Muhafazakar Parti'den milletvekili Steve Baker, 'Johnson'ın pozisyonunu kurtarması gerektiğini, sürekli bu şekilde manşetlerde yer alamayacaklarını' aktardı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü