Yunanistan'da sokaklar karıştı

Yunanistan'da sokaklar karıştı. Selanik'te 16 yaşında bir çocuğun polis tarafından başından vurulması sonrası, şehir sakinleri sokaklara dökülüp protesto gösterisi düzenlendi. Şiddettin arttığı eylemde olaylar çıktı. Göstericiler araçları ateşe verdi.

Avrupa 06.12.2022, 18:33
Yunanistan'da sokaklar karıştı

Yolları kapattılar. Araçlara saldırıp ateşe verdiler. Yunanistan'da sokaklar karıştı.

Ülkenin en büyük ikinci kentinde, iddiaya göre 16 yaşındaki Roman çocuğu aldığı benzinin parasını ödemeden benzinlikten ayrıldı. Benzinlik çalışanının şikayeti üzerine polis takibe aldı. Kovalamacada polis çocuğu vurdu. Olayın ardından protestolar başladı. Selanik'in merkez bölgelerinde yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı bir protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Gösteriler bir süre sonra şiddet eylemlerine dönüştü. Yürüyüşte bazı protestocular araçlara zarar verdi. Bazı yolları ateş yakarak kapatan eylemciler, araçları ateşe verdi.

Protestodan önce de yüzlerce Roman, çocuğun tedavi gördüğü hastanenin dışındaki anayolu bloke ederek çöp kutularını ateşe verdi. Polis, kendilerine şişe atılınca bu grubu da dağıtmak için biber gazı ve ses bombaları kullandı.

Hastanede tedavi gören 16 yaşındaki çocuğun durumu kritik. Çocuğu kafasından vurduğu belirtilen polis memuru görevden uzaklaştırıldı ve gözaltına alındı. Polis memuru kasıtsız adam öldürme ile suçlanıyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:02
Öğle 13:23
İkindi 16:08
Akşam 18:34
Yatsı 19:55
Günün Karikatürü Tümü