Yunanistan, Fransa’dan 6 adet gemi almaya hazırlanıyor

Yunan medyasının haberine göre Yunanistan, Fransa’dan üç adet firkateyn ve üç adet korvet ithalatı için bir anlaşmaya yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca Yunan Başbakanı Miçotakis ise Paris’e gidiyor.

Avrupa 27.09.2021, 22:07
Yunanistan, Fransa’dan 6 adet gemi almaya hazırlanıyor

Yunan savunma medyasından Militaire, Defence Review ve Naval Defence gibi sitelerin haberlerine göre Fransa’nın Yunanistan’a yaptığı teklifin içeriğinde üç adet “Frégate de Défense et d’Intervention” (Orta Sınıf Fırkateyn/FDI) Sınıfı Firkateyn ve üç adet Gowind 2500 sınıfı korvet yer alıyor.

İddiaya göre üç adet firkateyn ve üç adet korvetin Yunanistan’a maliyeti yaklaşık olarak 4.5 milyar avro olacak. Aynı zamanda Naval Group CEO’sunun geçtiğimiz hafta Yunanistan’ı ziyaret ederek müzakerelerde ilerleme sağladığı kaydediliyor.

Naval Group, geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın 90 milyar dolarlık denizaltı anlaşmasını iptal etmesinin ardından büyük bir zarara uğramıştı.

Yunan Başbakanı Miçotakis’in Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile buluştuktan sonra yaklaşık 5 milyar dolarlık anlaşmayı duyurması bekleniyor.

Yunanistan ise uzun süredir yeni bir gemi arayışındaydı. Başbakan Miçotakis, Eylül 2020’de yaptığı açıklamada Atina’nın dört adet gelişmiş çok amaçlı firkateyn satın alma planı olduğunu belirmişti. Atina, dört adet yeni nesil firkateyn tedarikine ek olarak Alman üretimi dört adet MEKO sınıfı firkateynin modernize edilmesini de planlıyor. Atina, yeni olarak tedarik etmek istediği firkateynleri ortak üretimle hizmete almak istiyor.

Paris ve Atina Arasında savunma anlaşması

Yunan medyasından Kathimerini’nin haberine göre ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ve Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos da yarın Paris’te olacak. Atina, Paris ile yalnızca gemi anlaşması değil aynı zamanda bir savunma anlaşması da imzalayacak. İki ülke arasındaki savunma anlaşması “karşılıklı savunma yardımını” öngörüyor. Yani iki taraftan birisi saldırıya uğradığında diğer ülke onun yardımına koşabilecek.

Yunanistan ve Fransa arasında bu anlaşma için müzakereler yaklaşık 5 yıldır sürüyordu. Paris, bu anlaşmayı “stratejik Avrupa otonomisi” için kritik olarak görüyor. Ek olarak iki ülke arasındaki tatbikatlar da ciddi ölçüde artacak.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü