Yunanistan’da dinleme skandalı genişliyor: Genelkurmay da dinlenmiş!

Yunanistan’da istihbarat teşkilatının (EYP) İsrail menşeli Predator casus yazılım ile telefonlarını dinlendiği kişilerin listesi kabarıyor. Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ve Kara Kuvvetleri Komutanı Charalambos Lalousis de dahil olmak üzere birçok yüksek rütbelinin telefonu dinlenmiş.

Avrupa 05.12.2022, 10:37
Yunanistan’da dinleme skandalı genişliyor: Genelkurmay da dinlenmiş!

Yunanistan’da istihbarat teşkilatının (EYP) İsrail menşeli Predator casus yazılım ile telefonlarını dinlendiği kişilerin listesi kabarıyor.

Başbakan Miçotakis’in birçok siyasetçi ve gazetecinin ardından Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesini de dinlettirdiği ortaya çıktı.

Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon ve Başbakanlık Ofisi Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis Ağustos’ta istifa etmişti.

Yunan gazetesi Documento dünkü sayısında Başbakan Kiryakos Miçotakis'in, EYP'yi Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesini dinlemek ve izlemek için kullandığını duyurdu.

Gazete, 14 yeni kişinin yer aldığı dördüncü listeyi yayınladı.

K. Floros

Genelkurmay da dinlenmiş

Habere göre EYP, Predator adlı casus yazılımı kullanarak Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ve Kara Kuvvetleri Komutanı Charalambos Lalousis de dahil olmak üzere birçok yüksek rütbeli subayın telefonlarını dinleyerek takip etti. Ordu kademesindeki isimlerin dışında Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili de Yunan hükümeti tarafından telefonları dinlenenler arasında yer alıyor.

Daha önce paylaşılan üç listede, CNN Yunanistan’ın ekonomi muhabirlerinden Thanasis Koukakis, Panhelenik Sosyalist Hareket Partisi (PASOK) Lideri Nikos Androulakis, eski Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Andonis Yeorgiadis, eski Sağlık Bakanı Vasilis Kikilias, eski Vatandaşı Koruma Bakanları Mihalis Hrisohoidis ve Olga Yerovasili, Kathimerini Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aleksis Papahelas, Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, Maliye Bakanı Hristos Staikuras, Çalışma Bakanı Kostis Hacidakis, EYP Savcısı Vasiliki Vlahu, bazı idari birim yöneticileri ve bazı önemli iş adamlarının isimleri bulunuyordu.

Yunan medyasında yer alan bazı değerlendirmelerde ordunun ABD ile hiç olmadığı kadar yakın bir pozisyona geldiği belirtilirken Miçotakis hükümetinin bu durumdan endişe ettiği için komuta kademesindeki generallerin dinlenmiş olabileceği kaydedildi. Değerlendirmelerde ABD ile yakın ilişki kuran orduların, ülkelerinde darbe yapma ihtimalinin arttığı notu düşüldü. Öte yandan birçok Yunan sosyal medya kullanıcısı benzer bir durumun en son 1967'de gerçekleşen Albaylar Cuntası döneminde yaşandığını, darbe döneminden bu yana ilk kez bir hükümetin ordu komutanlarının telefonlarını dinlediğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü