Dünya Ticaret Savaşı

ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi kararına karşı dünya çapında misilleme kararları alınmaya başlandı

Batı Alemi 07.03.2018, 10:59
Dünya Ticaret Savaşı

ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi kararına karşı dünya çapında misilleme kararları alınmaya başlandı. Avrupa Birliği, Çin, Kanada, Meksika, Brezilya ve Türkiye, alınan karara karşı birbirlerini destekleyici açıklamalarda bulundu.
AB'nin "misilleme" kararı alacağının duyurulmasından sonra Türkiye de önemli bir adım attı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström'le görüşerek Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) platformunda birlikte hareket etme kararı aldı. Bakan Zeybekci, önceki gün AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström'le konuyu değerlendirdi. Malmström, iki tarafın birlikte hareket etmesi fikrini destekledi. Ekonomi Bakanlığı'nca yapılan açıklamada Malmström'le görüşmede DTÖ platformunda ortak hareket kararı çıktığı belirtildi.
 
DTÖ: “Karar Dünyayı Durgunluğa Sürükleyebilir”
Geçen yılki verilere göre 81.6 milyon ton çelik üreten ABD dünyada 5'inci sırada gelirken, Çin 831.7 milyon ton üretimle zirvede. Türkiye'nin yüzde 7 payı bulunuyor. Dünya Ticaret Örgütü Direktörü Roberto Azevedo, bu savaşın kimsenin çıkarına olmayacağını vurguladı. Azevedo, "Göze göz anlayışı dünyayı derin bir durgunluğa sürükleyebilir" demişti. IMF Sözcüsü Gerry Rice da "ABD'nin kararlarını, ülkelerin ithalat kısıtlamalarını meşrulaştırmak için kullanmasından endişe duyuyoruz" dedi.
 
ABD: Asıl Sorun Çin
Cumhuriyetçi ABD Senatörü Daniel Sullivan, Trump'ın ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirme planına destek verdiği açıklamasında, sorunun Çin'den kaynaklandığını iddia etti. Sullivan, "Asıl sorun, Çin'in hızla artan çelik üretimi nedeniyle küresel çelik piyasasındaki fazla kapasiteden oluşuyor. Çin, uzun vadede ekonomik tehlikeler dayatıyor" dedi.
 
AB: Misilleme Yapacağız
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB-ABD arasında ticari ilişkilerde denge sağlamak için "misilleme" yapılacağını açıkladı. Juncker, "Avrupa'da binlerce kişiye istihdam sağlayan sanayiyi tehdit eden bu tedbirler karşısında boş durmayacağız. AB Komisyonu, Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla uyumlu karşı önlemleri alacak" şeklinde konuştu.
 
Kanada: Kabul Edemeyiz
ABD'nin en fazla çelik ve alüminyum ithal ettiği ülke olan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, tarife kararını "kabul edilemez" olarak nitelendirirken, ülkenin Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland da, "Kanada, ticari çıkarlarını ve işçilerini korumak için karşı tedbirler alacak" dedi. Trump yönetiminin sık sık hedef aldığı Çin'den başka Japonya, Meksika, Avustralya ve Brezilya gibi ülkeler de karara sert tepki verdi. ABD içi güç kapışmasının dış politikaya yansıyan etkisi, dünyanın ticari ve ekonomik dengelerini sarsmaya devam ediyor.  
 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü