ABD’li bilimadamları sineklerin “beyinlerini hackledi”

ABD'de yapılan yeni bir çalışmada, araştırmacılar sinek beyinlerini 'hack'leyerek uzaktan kontrol edebiliyor.

Bilim-Teknoloji 20.07.2022, 21:02
ABD’li bilimadamları sineklerin “beyinlerini hackledi”

ABD'de yapılan yeni bir çalışmada, araştırmacılar sinek beyinlerini 'hack'leyerek uzaktan kontrol edebiliyor.

Bilimadamlarından oluşan bir araştırma ekibi, bir sinek beynindeki nöronların bir saniyeden daha kısa sürede kontrol edilmesini sağlayan bir kablosuz teknoloji geliştirildiğini söyledi.

Ülkedeki üst düzey kurumlardan bilim insanlarından oluşan bir araştırma ekibi, bir sinek beynindeki nöronların bir saniyeden daha kısa sürede kontrol edilmesini sağlayan bir kablosuz teknoloji geliştirildiğini söyledi.

Araştırma ekibi, sineklerin nöron hücrelerinde ısı kullanılarak aktive edilebilen özel bir iyon kanalını ifade etmek için genetik mühendisliğini kullandı. İyon kanalı etkinleştirildiğinde, sinekler, çiftleşme hareketinin bir parçası olarak yapacakları gibi, kanatlarını açtılar.

Kanalı istedikleri zaman etkinleştirmek için araştırmacılar deneysel sineklere bir manyetik alan uygulanarak ısıtılabilecek nanoparçacıklar enjekte ettiler.

Genetiği değiştirilmiş sineklere daha sonra üzerinde bir elektromıknatıs ve hareketlerinin yakalanması için bir kamera bulunan bir muhafaza yerleştirildi.

Araştırmacılar elektromıknatısı etkinleştirdiğinde, elektrik alanı, nöronları harekete geçiren nanoparçacıkları ısıttı ve sineklerin kanatlarını açmasına neden oldu.

Araştırmanın başındaki Jacob Robinson, "Genetik mühendisliği, nanoteknoloji ve elektrik mühendisliği uzmanlarını bir araya getirerek tüm parçaları bir araya getirebildik ve bu fikrin işe yaradığını kanıtladık" dedi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü