İngiltere, Battlefield tanklarına kuantum bilgisayarlar kuracak

İngiltere Savunma Bakanlığı, teknolojinin yeteneklerini geliştirip geliştiremeyeceğini belirlemek için kuantum bilgisayarları savaş alanı tanklarına entegre etmeyi deneyeceğini açıkladı. 

Bilim-Teknoloji 16.06.2022, 19:47 16.06.2022, 19:14
İngiltere, Battlefield tanklarına kuantum bilgisayarlar kuracak

İngiliz teknoloji firması ORCA Computing geçtiğimiz günlerde PT-1 model bir kuantum bilgisayar satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu. 

Verilen bilgilere göre alınan model, bir rafa sığan ve oda sıcaklığında çalışan “türünün ilk örneği” olup, muharebe aracı operasyonları için uygun hale getirildi ve ORCA sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, bilgisayar savaş alanında iletişimi önemli ölçüde kolaylaştırmak için tasarlandı.

New Scientist’e konuşan yetkili, “Bu teknoloji, savaş alanındaki komuta kararları için bilgi işlemeyi daha çevik hale getirecek ve savaş alanı dışında konuşlandırılamayan bir işlemci ile veri paylaşımından kaynaklanan riskleri azaltacak.” ifadelerini kullandı. 

Kuantum hesaplama

Kuantum hesaplama, karmaşık matematik denklemlerinin ve problemlerinin benzeri görülmemiş bir hızda hesaplanmasına izin veren gelişmekte olan bir teknolojidir.

Görevleri iletmek için bit veya ikili kod kullanan geleneksel makinelerin aksine, algoritmaları çalıştırmak için kübitleri kullanıyor.

PT-1 modeli, diğer kuantum bilgisayar türlerinde bulunmayan göreli taşınabilirlik sunarak kompakt kalmasını ve “pahalı soğutmadan” kaçınmasını sağlıyor. 

Sorunsuz iletişimin yanı sıra, savaş alanı tanklarında kuantum bilgisayarların önerilen diğer kullanımı, gelişmiş komuta karar verme için bilgi işlemede ilerlemeleri içeriyor.

Kaynak: M5

Yorumlar (0)
29
açık
Namaz Vakti 03 Temmuz 2022
İmsak 03:31
Güneş 05:30
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:37
Günün Karikatürü Tümü