13.09.2012, 12:16

BİR KİŞİYE TAM 9, DOKUZ KİŞİYE BİR PUL; DEMOKRASİ BUDUR


 
Kimsenin malında, canında değiliz. Ama artık buramıza geldi. Birgün bankalar soyuyor, bir gün vergi daireleri, bir gün petrol şirketleri, bir gün GSM şirketleri, bir gün başkası… Bıktık artık. Devlet kimden yana; milletten mi soygunculardan mı? Artık karar vermeli… Lâkin söz boşa söyleniyor, çünkü İslamsız sistemler zulümden, yağmacılık ve barbarlıktan başka bir şey doğurmaz. Dolandırıcının en demokratik hakkıdır milleti dolandırmak, hırsızın en demokratik hakkıdır adamın yatak odasına kadar girmek, ırz düşmanının en demokratik hakkıdır on yaşındaki kızı kaçırıp bir kuytuda tecavüz etmek. Ve en demokratik haktır, “Muhafazakâr” bir belediyeden bir gecede 150 bin lirayı cebe indirip emlak kıralı olmak. Evet tablo inanılmaz ve korkunç. Tamda başlığımıza denk düşen bir paylaşım söz konusu. Mısra Üstad Necib Fazıl’a ait; “Allah'ın on pulunu bekleye dursun on kul; / Bir kişiye tam 9, dokuz kişiye bir pul”. Bir aktör veya şarkıcı yahut manken, kimi gecede 200 bin, kimi 150 bin, kimi 60 bin kimi 40 alıyor. Bunların içinde futbolcular ve köşe yazarları da var. Fehmi Koru 75 bin liralık maaşı, Ahmet Altan’ın Fehmi’yi katlayan gizli saklı maaşı vs. sadece bir kaçı. Bir gecede 150 bin kazanan şarkıcıdan yola çıkalım. Asgari ücretle çalışan 6000 kişinin bir günlük yevmiyesini şarkıcı kadın bir gecede-iki saat çıktığı sahnede alıyor. Ve yine o asgari ücretli işçi, ömrü boyunca bütün kazancını, yemeden içmeden biriktirse belki bir ev alırken bizim şarkıcı veya aktör bir gecede alıveriyor. Hem de milletin gözünün içine baka baka. Hem de afyonlamış gibi, kendisini sömüren tipleri alkışlayan insanların sevinç çığlıkları arasında. Dehşet bir vaka, inanılmaz bir kendini kaybetmişlik ve müthiş bir sömürü.
Show yapa yapa milletin kanını emiyor ümüğünü sıkıyorlar ses yok ve yine milletten çırptıklarıyla saltanat sürüyorlar gene ses yok. O millet ki evinde yağ yokken, tuz yokken geçiveriyor ekranın karşısına uyuşmuş gibi bu zevatın saltanatını seyrediyor. Rüya gibi geliyor ona ve onlar gibi olmayı hayal etmeye çalışıyor ama sömürüldüğünü, kendisini hakkının gaspedilip bu vesileyle paylaşıldığını akletmiyor, düşünmüyor bile. Sayısı yüzü geçmeyen bu taifeye zaten bu “uyutma-uyuşturma-dönüştürme” için oluk gibi para akıtılıyor.
Neyse gelelim bize. İnsanımız akletsin, sömürüldüğünü fark etsin ve kendini afyonlayanların saltanatlarını görsün diye, özellikle “Show dünyası”ndan birkaç misâl. Rakamlarda eksik var fazla ve hele abartı hiç yok. Ve dahasını görmek isteyen (emlakofisi.com)a bakabilir.
Show dünyasının içinde gayrimenkul zengini birçok ünlü isme rastlamak mümkün. Öyle ki birçoğu sahibi olduğu gayrimenkul portföyüyle adeta dudak uçuklatıyor. İşte Türkiye'nin gayrimenkul zengini ünlüleri...
SİBEL CAN: Ünlü şarkıcı Sibel Can, sahibi olduğu gayrimenkullerle en zengin sanatçılar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Can'ın İstanbul'un çeşitli yerlerinde 50 civarında dairesi olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra Nakkaştepe ve Levent'te birer tane Bodrum'da iki villası var. Yurtdışında da gayrimenkule yatırım yapan Sibel Can, ABD'den ilk ev alan ünlüler arasında. Can, 13 yıl önce Miami William's Adası'nda bir ev almıştı. Sibel Can, Miami'deki bir kasırgada büyük zarar gören evini satmak istemiş fakat ekonomik kriz gerekçesiyle bu kararından vazgeçmişti.
EMRAH: Ünlü şarkıcının Etiler- Levent civarında 150-200 civarında evi olduğu iddia ediliyor. Kendisi kaç evi olduğunu açıkça ifade etmese de konuşulan sayıları da yalanlamıyor. Ticari gayrimenkule de yatırım yapan ünlü şarkıcının 12'si Fulya'daki Polat Towers'ta olmak üzere toplam 20 dükkanı var. Emrah, aynı yerde 2 milyon dolara bir spor kompleksi de satın almıştı.
TARKAN: Emlak zengini ünlüler listesinin ilk sıralarında ünlü popçu Tarkan da var. Kazandığını gayrimenkule yatıran Tarkan, tam bir emlak zengini. Tarkan'ın Türkiye ve ABD'de birçok evi var. Ünlü popçunun Beykoz'un Öğümce Köyü'nde bir çiftliği, Arnavutköy'de tarihi bir köşkü, Ulus'ta dairesi, Zekeriyaköy, İstinye ve Tarabya'da villası bulunuyor. Tarkan'ın Tarabya Sümer Korusu'nda bulunan villasının değeri 2.1 milyon TL civarında. ABD'de de ev sahibi olan Tarkan, 1999 yılında, New York'ta mortgage sistemiyle 450 bin dolara bir daire satın almıştı. Tarkan'ın aldığı dairenin değerinin 4 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Tarkan'ın Los Angeles’te da bir stüdyo dairesi bulunuyor.
HÜLYA AVŞAR: Avşar kızının Sarıyer'de köşkü, Bodrum ve Keşan'da yazlığı, Tarabya Nurol Sitesi'nde iki dairesi, Etiler'de bir dairesi, Riva'da inşaatı süren 6 villası bulunuyor. Avşar, Riva'da 3 milyon TL'ye aldığı 900 dönüm araziye 10 villa yaptırıyor. Tanesi 1 milyon 500 bin dolardan satılacak villalardan elde edilecek gelirin yüzde 60'ı Avşar'ın, yüzde 40'ı ise villaları yapan şirketin olacak. Avşar, villaların tamamlanmasıyla iki yıl içinde Riva'daki araziden 6 milyon dolar kar etmiş olacak.
Emlak yatırımlarını yurtdışına kaydıran Avşar'ın İngiltere'de de evi var. Ünlü oyuncu, Londra'nın en lüks semti Kanarya Rıhtımı'nda bulunan ve dünyanın en lüks rezidansı olarak inşa edilen Pan Peninsula Tower1'de yaklaşık 1 milyon sterline bir daire satın almıştı. Avşar, en son İstanbul'un en lüks rezidanslarından biri olan Sapphire'den 1 milyon 600 dolara bir daire satın almış, gökdelenin 23'üncü katında bulunan 120 metrekarelik yeni dairesi için 1 milyon dolar ödemişti.
DEMET AKALIN: Tüm kazandığını gayrimenkule yatıran ünlü şarkıcı Demet Akalın, evlerinin ve arsalarının çokluğuyla sık sık gündeme gelen isimler arasında. Borsa ve ticaretten anlamadığını söyleyen Akalın, "Ticaret yapsam batarım, borsa da hiç mantıklı gelmiyor, o yüzden tüm kazandığımı gayrimenkule yatırıyorum" diyor. Tüm mal varlığını annesinin üzerine yaptığını açıklayan Akalın'ın; Ulus'ta 1.5 milyon TL değerinde 3 dairesi, İzmir Çeşme'de 600 bin TL değerinde villası, Acarkent'te 1 milyon TL değerinde tripleks evi, Nişantaşı'nda 500 bin TL değerinde dairesi, Maslak'ta 500 bin TL değerinde bir dairesi ve Gölcük'te 5 ev ve 2 arsası bulunuyor. Ünlü şarkıcının, ABD'nin tatil cenneti Miami'de de iki evi var. Akalın, Miami'de 750 bin dolara villa, ardından da 150 bin TL'ye deniz manzaralı bir ev satın almıştı.
ACUN ILICALI: Ekranlarda birçok yarışma programının altında imzası olan şov dünyasının ünlü ismi Acun Ilıcalı'nın hatırı sayılır miktarda gayrimenkul portföyü bulunuyor. İstanbul'da süper lüks villası ve 3 dairesi, Bodrum'da 5 villası olan Ilıcalı'nın emlak yatırımı için seçtiği ikinci adres ise ABD. Ünlü televizyoncunun Miami'de 10 dairesi var.
İBRAHİM TATLISES:  Tatlıses'in Seyrantepe'de iş hanı, marketi, mağazası, kebap restoranı, 120 kişinin çalıştığı konfeksiyon fabrikası, Cevahir Alışveriş Merkezi'nde bir mağazası, solaryum salonu, Bodrum ve Kuşadası'nda oteli, Bodrum'da gece kulübü, Bodrum'da lüks yazlık sitesi, Zekeriyaköy ve Levent'te villası bulunuyor. Tatlıses'in ABD`nin en gözde kentlerinden Miami'de de evi var. Ayrıca müteahhitliğe soyunan Tatlıses, Bodrum'da gerçekleştirdiği 100 dairelik Tatlıses Evleri projesinin ikincisini memleketi Şanlıurfa'da başlattı. Tatlıses, Kuzey Irak'ın Erbil kentinde Tatlıses Cennet projesine ortak.
SİNAN ÇETİN: Sinema dünyasında birçok projeye imza atan Çetin, İstanbul'un en popüler semtlerinden biri olan Cihangir'i deyim yerindeyse parsellemiş durumda. Yıllar önce Cihangir semtinde Plato Film Stüdyoları'nı kuran Sinan Çetin'in, bu semtte 40-50 civarında gayrimenkulü olduğu belirtiliyor. Hatta bu durum, Cihangir için "Sinangir" esprilerinin yapılmasına neden oluyor.
SEDA SAYAN: Etiler Şamdan'ı 8.5 milyon dolara satın alan Seda Sayan'ın Akmerkez'de bir rezidansı, Rumelihisarı'nda bir yalısı Bodrum Türkbükü'nde yazlık bir villası var. Sayan Bodrum'da aynı siteden annesi, ablası ve kardeşi için de birer ev almıştı. Seda Sayan'ın sahibi olduğu son villa ise Yalıkavak'ta bulunuyor. Sayan'ın 1.5 milyon TL'ye mal olan villasında 5 oda var. 350 metrekarelik taş evin, 100 metrekare de bahçesi bulunuyor. İstanbul'un bir çok semtinde dairesi bulunduğu belirtilen Sayan, ikinci rezidans dairesini ise Esentepe'deki Kempinski Residences Astoria'dan aldı. Londra'da da evi bulunan Seda Sayan, Paris Hilton ve İngiliz şarkıcı Emy Winehouse da oturduğu İngiltere'nin Kingston bölgesinde yaklaşık bir yıl önce 400 bin sterline bir ev satın almıştı.
NECATİ ŞAŞMAZ: Yeni nesil ünlüler içerisinde emlak zengini olan isimlerden biri de Kurtlar Vadisi'nin ünlü Polat Alemdar'ı Necati Şaşmaz. Emlak yatırımlarını son dönemlerde İstanbul'un en popüler bölgesi olan Ataşehir'de yoğunlaştıran Şaşmaz'ın, KentPlus Ataşehir konutlarından satın aldığı 50 dairesi ve bir süper marketi var. Şaşmaz'ın gayrimenkul'deki serveti bunlarla sınırlı değil; en son Şişli-Bomonti'de inşaatı devam eden Rixos Residence'tan 18 daire aldı.
KIVANÇ TATLITUĞ: İlk olarak Gümüş dizisiyle adını duyuran ardından Aşk-ı Memnu dizisiyle popülaritesi iyice artan Tatlıtuğ, kazancını gayrimenkule yatırıyor. Tatlıtuğ'un Göcek'te 700 bin dolar değerinde villası, Gümüşsuyu'nda deniz manzaralı dairesi, Samandra'da yer alan Sinpaş Lagün Evleri'nden 1 milyon 300 bin TL değerinde aldığı villası, Bağdat Caddesi'nden 3 milyon dolara satın aldığı üç dükkanı var. Genç oyuncu son olarak İstanbul Çekmeköy'deki lüks bir siteden iki daire daha satın aldı. 500 bin TL değerindeki dairelerden altlı üstlü iki tane alan Tatlıtuğ evi dubleks yapmayı planlıyor.
SEMİRAMİS PEKKAN: Ajda Pekkan'ın kız kardeşi, bir dönem şarkıcılık yapan Semiramis Pekkan ise özellikle yurtdışında sahip olduğu gayrimenkul varlığıyla dikkat çekiyor. Gayrimenkul yatırımları için tercihini ağırlıklı olarak yurtdışından yana kullanan Pekkan'ın İsviçre Alpleri'nde bir dağ evi, Hong Kong'ta bir villası ve Londra'da dairesi, dünya jet sosyetesinin gözdesi olan Phuket'te de lultra lüks bir evi bulunuyor. Pekkan'ın ayrıca 10 yıl önce Bodrum Türkbükü'nde aldığı havuzlu villası, Ortaköy sırtlarında ultra lüks bir evi, Nişantaşı'nda bir dairesi var.
BÜLENT ERSOY:İddialara göre 500 bin dolar değerinde mücevher ve kürkü olan Bülent Ersoy, aynı zamanda gayrimenkul zengini. Ünlü şarkıcının, 1990 yılında 7.5 bin TL ödeyerek Marmaris'in Kızılkum mevkiinde satın aldığı 75 dönümlük arsası bulunuyor. Ersoy, en son 500 bin liralık vergi borcu nedeniyle koyun tamamını satışa çıkarttığı yönündeki haberlerle gündeme gelmişti. Ersoy, koyun dışında mal varlığını şöyle açıklamıştı: Marmaris'te malikane, Bodrum Yalıkavak'ta denize sıfır daire, İstanbul Kalamış'ta sauna. Ersoy'un Türkiye'nin çeşitli yerlerinde kiraya verdiği 25 civarında dairesi olduğu da belirtiliyor.
SEZEN AKSU: Süper lüks villaları dilden dile dolaşan Sezen Aksu da gayrimenkule yatırım yapan ünlülerin başında geliyor. Sarıyer, Kanlıca ve Bodrum'da kale gibi korunan üç villaya sahip olan Aksu'nun ayrıca Ankara, İzmir ve İstanbul'un çeşitli semtlerinde daireleri bulunuyor. Aksu, İstanbul'un tarihi semti Galata'daki meşhur Doğan Apartmanı'ndan iki yıl önce daire almıştı. Apartmanın manzarasına vurulan Sezen Aksu ise, daireyi stüdyo amaçlı kullanıyor.
GÜLBEN ERGEN: Kazandığı paraları ticari taksilere yatırmasıyla tanınan Gülben Ergen de son yıllarda gelirini gayrimenkulde değerlendirme yoluna gidenlerden. 50 ticari plakalı taksisi olduğu söylenen şarkıcının İstanbul Feneryolu'nda bir dairesi, Antalya'da iki dairesi ve Zekeriyaköy-Bahçeköy'de dört katlı bir villası bulunuyor. Sanatçının İngiltere'de de evi var. Ergen, İngiltere'nin Manchester şehrinde 2 milyon TL'ye ev satın almıştı.
CEM YILMAZ: Lüks otomobilleriyle dikkat çeken ünlü komedyen Cem Yılmaz, bir yandan da gayrimenkule yatırım yapıyor. Levent'te süper lüks bir villası bulunan Yılmaz'ın, Çeşme'de de bir villası var. Yılmaz, en son Levent'te inşa edilen lüks konut projelerinden Levent Loft ve Levent Loft Bahçe'den İstanbul manzaralı toplam 5 daire birden aldı. Yılmaz'ın aldığı bir dairenin ortalama fiyatının ise 1 milyon dolar olduğu belirtiliyor.
ŞAHAN GÖKBAKAR: Ünlü komedyen Şahan Gökbakar da kazancını gayrimenkulde değerlendiriyor. Rumeli Hisarı'nda kendi restore ettiği garajlı, bahçeli tripleks bir villada oturan Gökbakar, eski villaları alıp restore ediyor. Gökbakar, kısa bir süre önce aynı semtte eski 4 villa birden almıştı. Ünlü komedyenin bu evleri 5 milyon dolara aldığı belirtiyor. Gökbakar'ın restorasyon sonrası villaları 2.5 milyon dolardan satacağı belirtiliyor.
 
“Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul”, bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul; kurt yapmaz bu taksimi kuzuları çok olsa.


Baran Dergisi 294. Sayı
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü