Salih Mirzabeyoğlu’nun yayınlanmamış eserleri ne zaman çıkıyor?

Basılmış 60 eseri olan Salih Mirzabeyoğlu’nun hiç yayınlanmayan 8 eseri daha bulunuyor. Ayrıca kısa bir zamanda İslama Muhatap Anlayış’ın 4. baskısı yapılacak. Bu seneki yayın programında ise; İşkence, Tarihten Bir Yaprak ve Berzah eserleri yer alıyor.

Büyük Doğu-İbda 29.07.2021, 11:59 04.08.2021, 10:25
Salih Mirzabeyoğlu’nun yayınlanmamış eserleri ne zaman çıkıyor?

Baran Dergisi’nin 759. sayısında 1 Ağustos 1984 tarihinde kurulan İbda Yayınları üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajda Salih Mirzabeyoğlu’nun eserleri üzerine konuştuk. Şimdiye kadar 60 eseri yayınlanan Salih Mirzabeyoğlu’nun hiç yayınlanmayan eserlerini, İbda Külliyatının kaç ciltte tamamlanacağı, Mirzabeyoğlu’nun eserleri haricinde İbda Yayınları’ndan Mirzabeyoğlu ile alakalı yayınlanacak çalışmaları, baskısı biten eserlerin ne zaman yayınlanacağını sorduk:

Salih Mirzabeyoğlu Külliyatı kaç eserde tamamlanacak?

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun şimdiye kadar 60 eserini yayınladık. İBDA KÜLLİYATI, hiç yayınlamadığımız eserleri de yayınladığımızda 68 eserden müteşekkil bir Külliyat-Fikriyat olacaktır inşallah...

Yayınlanmayan 8 eser hangileri ve ne zaman yayınlamayı plânlıyorsunuz?

Hiç kitap olarak yayınlanmamış eserlerden altı tanesi (Ölüm Odası)nın ciltleri olup basıldığı zaman (Ölüm Odası) 10 cilt olacaktır. Diğer iki eser ise Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun (Savunmaları/Müdafaaları) ile Haliç Kongre Merkezi’nde verdiği (Konferans)ın kitaplaştırılmış hâlleri olacaktır.

Ölüm Odası’nın en az bir, yetiştirebilirsek iki cildini bu sene bitmeden yayınlamayı düşünüyoruz, inşallah. Diğer iki eser ise önümüzdeki yılın yayın plânında yer alıyor.

Şu an itibariyle yayınlanmış kitapların ne kadarının mevcudu var; hiç yayınlanmamış eserler ve baskısı tükenen kitaplar için yayın programınız nedir?

Bu soru için sizlere teşekkür ederim... Elimizde şu an itibarıyla 40 tane eserimizin baskısı var. Öncelikle baskısı tükenmiş ve daha hiç basılmamış kitaplarımızın en kısa sürede yayınlanması için çalışmalarımız devam etmektedir.

1990 sonrası ve 28 Şubat sonrası operasyonlarda yayınevimize ait arşiv değeri taşıyan belge ve dokümana, birçok kitabın orijinaliyle birlikte el konulmasından ve sonrasında oluşturduğumuz belgelerin de bilgisayar zayiatından kaybolması dolayısıyla birçok kitabın dizgi, tashih, mizanpaj ve yayına hazırlık süreçlerini yeni baştan yapmak zorunda kalışımız baskısı biten kitapların tekrardan basımında elimizi yavaşlatıyor.

İnşallah, yakında bunları aşarak sistemi yeniden oturttuğumuzda bu tür problemler ve tekrar baskılarda beklemek ve kıymetli gönüldaşlarımızı ve okurlarımızı bekletmek durumunda kalmayacağız. Bu süreci tamamlarken bile baskısı biten kitapları şimdiden basmaya başladık ve imkânımız elverdiğince de en kısa sürede İBDA KÜLLİYATI’nı tamamlayacağız. 

En son hangi eserlerin yeni baskılarını yaptınız ve önümüzdeki günlerde hangi eserlerin basılmasını plânlıyorsunuz?

Bildiğiniz gibi bir cilt kitapları tek tip kapak tarzına geçerek basmaya başladık: Hukuk Edebiyatı, Anafor, Gölgeler Üç Işık. En son Kurban Bayramı öncesinde ise Münşeat’ın 3. Basımını gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde ise İslama Muhatap Anlayış’ın 4. baskısı yapılacak. Bu seneki yayın programımızda ise; İşkence, Tarihten Bir Yaprak, Berzah.. kitapları, Allah’tan bir mani olmazsa basmayı plânladığımız kitaplarımız.

Röportajın tamamı için TIKLA

Yorumlar (3)
Beyza dag 2 yıl önce
Merak ediyorduk. Ins eserlerin yeni baskilari da hemen cikar
Ali b 2 yıl önce
heyecanla bekliyoruz
selman msr 2 yıl önce
Ölüm Odası son cilt de bitti. Devamını heyecanla bekliyoruz?
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü