Ayasofya Önünde Eylem!

"Allah’ın laneti Ayasofya’yı kapatanlar ve kapalı tutanlar üzerinde olacaktır"

Cephe Faaliyetleri 02.06.2012, 14:25 02.06.2012, 14:29
Ayasofya Önünde Eylem!
Cumartesi günü Anadolu Gençlik Derneği tarafından İstanbul’un fethinin 559’uncu yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Ayasofya Meydanı’nda öğle namazı kılındı. Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Ayasofya inşallah zincirlerinden kurtulacak" dedi.

Ayasofya Meydanı’nda saat 14.30’da düzenlenen mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri üyeleri katıldı.

Ayasofya Camii’nin girişinde oluşturulan kürsüden topluluğa seslenen Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, "Dünya tarihi açısından büyük öneme sahip İstanbul’un fethini büyük bir coşku ve şuurla kutluyoruz" dedi. Ayasofya’nın fetihten sonra bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildiğini belirten Salih Turhan, Ayasofya’da kılınan ilk Cuma namazında hutbeyi Fatih Sultan Mehmet’in okuduğunu, namazı da Akşemseddin’in kıldırdığını belirtti. Bakanlar Kurulu kararıyla 1934 yılında müzeye çevrilen Ayasofya’nın ibadete kapalı bir şekilde durduğunu vurgulayan Salih Turhan, bu durumu eleştirdi.

Ayasofya’nın ibadete açılmasını isteyen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, topluluğa şöyle seslendi:

"Ayasofya inşallah zincirlerinden kurtulacaktır. Bu görev sizlere, Fatih Sultan Mehmet’in torunlarına düşmektedir. Şu an görevde bulunanlar Fatih’in, Kanuni’nin ülkesini, haçlılara yama yapmaya çalışmaktadırlar. Duyarlı herkesi bu saçmalığa dur demeye çağırıyorum."

Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, gönüldaşlarımızın oluşturduğu ve adına Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri adını verdikleri grubun açtığı ve üzerinde "Allah’ın laneti Ayasofya’yı kapatanlar ve kapalı tutanlar üzerinde olacaktır" cümlesinin yazılı olduğu pankartın görünmemesi için önünde adeta etten duvar ördü. Bu saçmalığa bir anlam veremedik doğrusu. Ayasofya için eylem düzenlerken, Allah’ın lanetinin kapatanlar ve kapalı tutanlar üzerinde olduğunu inkâr mı ediyorlar, yoksa farklı bir gayeye mi sahipler bunu da kestirmek güç!

Konuşmaların tamamlanmasının ardından öğle namazı kılındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çok sayıda birimin meydanda konuşlandırıldığı dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:05
Öğle 13:23
İkindi 16:05
Akşam 18:31
Yatsı 19:52
Günün Karikatürü Tümü