Çağlayan Adliyesi'nde Eylem!

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İSTANBUL ŞB. ile YENİ DEVİR HUKUKÇULAR DERNEĞİ, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde Türkiye’deki mevcut hukuk düzenini eleştiren ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Cephe Faaliyetleri 02.06.2012, 14:17 02.06.2012, 14:22
Çağlayan Adliyesi'nde Eylem!
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İSTANBUL ŞB. ile YENİ DEVİR HUKUKÇULAR DERNEĞİ, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde Türkiye’deki mevcut hukuk düzenini eleştiren ortak bir basın açıklaması yaptılar.  
Yoğun bir ilgi gören açıklamada; “İstiklâl Mahkemeleri’ne rahmet okutan DGM kararlarının iptal! Sorgulama yeri sadece sandık değildir!”, “tecrit öldürüyor, (d)uyuyor musunuz?”, “12 yıldır uygulanan telegram(zihin kontrolü) işkencesine göz yumanlar! Kulak tıkayanlar! Gram gram hesap verecekler!”,”Özel Görevli Mahkemeler kapatılsın, DGM kararları iptal edilsin!” dövizlerine yer verildi.
İki derneğin ortak basın açıklamasını önemine binaen aynen yayınlıyoruz: 
Kamuoyu'na; 
1. Türk yakın hukuk tarihi; mağduriyetlerin tarihidir! 
2. Zira Türk hukuku; devamlı surette mağdur ve mazlum üreten bir sistemin âdeta diğer adıdır! 
3. Çünkü Türkiye'de hukuk; her zaman bir maşa muamelesi görmüştür! 
4. Hiçbir zaman millî olmayan darbeler; hep hukuk aracılığıyla kendini meşrulaştırma ve tahkim etme yoluna gitmiştir! 
5. İstiklâl Mahkemeleri, Yassıada Mahkemeleri, Sıkıyönetim Mahkemeleri, DGM'ler ve en son ÖYM'ler... İktidara her gelen kendinden olmayanı yok saymak, ötekileştirmek, dahası mahkûm etmek için hukuka maşa, hukukçuya da memur muamelesi yapmıştır! 
6. Ülkede estirilen sahte kutuplaşmalardan dolayı da her kesimin samimisi bir türlü bir araya gelememiş ve hukuksuzluklara olması gerektiği gibi bir tepki gösterememiştir! Oysa ki asıl kutuplaşma; gerçek bir hukuk devleti isteyenlerle istemeyenler arasındadır! 
7. Gerçek bir hukuk devleti isteyenlerin talebi açık ve nettir: Amir- memur, ast-üst münasebetine göre işlemeyen, gerçekten tam bağımsız ve gerçekten millî bir hukuk ve bunun uygulamasıdır! 
8. Ülkemizde hukuk kültürünün geliştiğinin, darbelerle hesaplaşıldığının biteviye tekrar edildiği şu günlerde; amir-memur, ast-üst münasebetine göre iş yapan ve bu yüzden kaldırılan DGM'lerin hukuka aykırılığı; artık her türlü ispat ve izahtan varestedir. 
9. Evrensel hukuk normlarına aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılan DGM'lerin kararlarının HÂLÂ câri olması, verilen kararların hiçbir kayıt, şart ve taleple bağlı kalmaksızın ivedilikle ve RE'SEN yeniden ele alınmaması; ciddi bir zulümdür! 
10. Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi ve Yeni Devir Hukukçular Derneği olarak bizler; 
- “Olağanüstü” olarak tavsif edilen dönemlerde ihdas edilen, kuruluş gayesine uygun olarak faaliyet gösteren, 
amir-memur, ast-üst münasebetine göre iş yapan ve daha sonra evrensel hukuk ilkelerine uygun olmadığı için 
kaldırılan DGM'lerce verilen bütün kararların iptal edilip, hiçbir kayıt, şart ve taleple bağlı kalmaksızın ivedilikle ve 
RE'SEN yeniden ele alınmasını; 
- “Hukuk devleti”, “darbelerle hesaplaşma” vb. söylemlerin lâfta kalmayıp, hakiki mânâsıyla uygulanmasını, bu çerçevede âdeta DGM gibi faaliyet gösteren ÖYM'lerin kaldırılmasını; 
talep eder, bunun mücadelesini her mahfilde vereceğimizi ilân ve beyan ederiz. 
Saygıyla duyrulur.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Günün Karikatürü Tümü