“4. Tayvan Boğazı Krizi”

Çin’in tüm tehditlerine rağmen Tayvan’a iniş yapan Pelosi, yeni bir Tayvan Boğazı krizine yol açmış olabilir. Pelosi’nin ziyareti ardından sert açıklamalarda bulunan Çin hükümeti, Tayvan çevresinde tatbikat kararı aldı.

Dünya 02.08.2022, 18:51 02.08.2022, 18:53
“4. Tayvan Boğazı Krizi”

Uzun süredir beklenen iniş gerçekleşti. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Asya turu kapsamında ziyaret ettiği Tayvan'a vardı. Pelosi'nin uçağı yerel saatle 22.44'te başkent Taipei'deki Songshan Havalimanı'na indi.

Pelosi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Ziyaretimiz, demokratik Tayvan'a olan desteğimizin sarsılmadığının göstergesi" dedi ve sözlerine devam etti:

"Hint-Pasifik bölgesinde yaptığımız bu gezi sırasında karşılıklı güvenliğe, ekonomik işbirliğine ve demokratik yönetime odaklanıyoruz. Tayvan yönetimiyle yaptığımız görüşmelerde destek mesajlarımızı yinelemeyi ve özgür bir Hint-Pasifik bölgesi için işbirliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz. Dünyanın otokrasi ve demokrasi arasında seçim yapmak zorunda olduğu bu dönemde Amerika'nın 23 milyon Tayvanlı'ya verdiği destek çok önemli," dedi

Pelosi'nin yarın Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile görüşmesi bekleniyor.

Çin: Ateşle oynayan kendini yakar

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Ateşle oynayan kendini yakar” dendi. Ayrıca Çin’de ordu yüksek alarma geçti. Tayvan Boğazı’nda uzun menzilli gerçek mermilerle tatbikat yapılacağı duyuruldu.

Çin’den Tayvan Çevresinde Tatbikat Kararı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, perşembe-pazar günleri arasında Tayvan çevresindeki 6 bölgede askeri tatbikat düzenleyeceğini duyurdu.

4. Tayvan Krizi Kapıda

Pelosi’nin yaptığı ziyaret, yeni bir Tayvan Krizi’nin kapıda olduğu yorumuna neden oldu. Tayvan Boğazı'nda 27 yıl önce, Temmuz 1995'te dönemin Tayvan lideri Lee Teng-hui'nin, mezunu olduğu ABD'nin Cornell Üniversitesinden konuşmaya davet edilmesi ve ABD Kongresinin, diplomatik tanıma olmadığı için vize verilemeyen Lee'nin ülkeye vizesiz girişi için karar almasının ardından gelmişti.

Lee, davete icabet ederek ABD'nin yolunu tutarken ziyarete öfkelenen ÇHC yönetimi 7 Temmuz'da Tayvan Boğazı'nda füze denemeleri yapacağını bildirmişti. Fucien eyaletindeki Çin askeri birlikleri harekete geçirilirken ağustosta yapılan füze denemelerini ekimde gerçek mermi ve mühimmatın kullanıldığı çıkarma tatbikatı izledi.

ABD ise buna tepki olarak, Başkan Bill Clinton'ın talimatıyla bölgeye iki uçak gemisi filosu ve bir de çıkarma gemisi göndererek gövde gösterisi yaptı. Uçak gemilerinden biri ve çıkarma gemisi Tayvan Boğazı'ndan geçmişti.

Çin, ABD'nin Tayvan'a yardım göndermesi halinde herhangi bir karşı hareket yapamayacağını kabul etmek zorunda kalmıştı. Ancak Pekin, 23 Mart 1996'da Tayvan'da yapılacak liderlik seçiminde Lee'nin yeniden seçilmesini önlemek üzere yeni füze denemeleriyle Ada'daki seçmenlere mesaj verme girişiminde bulundu.

PLA, 8-15 Mart'ta Tayvan'ın Keelung ve Kaohsiung limanları açığında, Ada kara sularına düşecek şekilde füze denemeleri yaptı. Boğaz'daki deniz ticareti ve hava yolu trafiğinde aksamalara yol açan denemeler, Lee'nin yeniden seçilmesini de engelleyemedi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:45
Günün Karikatürü Tümü