AB, Rusya yaptırımlarını delenlere yaptırım uygulayacak

Avrupa Birliği Rusya-Ukrayna savaşı sonrası sonrası Rusya'ya karşı aldığı yaptırım kararlarını delen kişi, kuruluş ve ülkelere karşı önlem alma üzerinde anlaştı. Alınan kararla birlikte AB yaptırımlarını delen üçüncü ülkeler, bu ülkelerin vatandaşları ya da kurumları da yaptırıma maruz kalabilecek.

Dünya 29.11.2022, 10:06
AB, Rusya yaptırımlarını delenlere yaptırım uygulayacak

Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhurriyeti yönetiminden yapılan açıklamada AB yaptırımlarını delmenin suç kapsamına alınmasını oy birliği ile kabul edildiğini açıkladı.

Bu kararla AB yaptırımlarını delen üçüncü ülkeler, bu ülkelerin vatandaşları ya da kurumları da yaptırıma maruz kalabilecek.

Yapılan açıklamada Çek Adalet Bakanı Pavel Blazek "AB, Rusya'nın Ukrayna'ya tahrik olmaksızın ve gayrimeşru şekilde açtığı savaşa kararlılıkla cevap vermiştir. Agresif tavırlarını sürdürme yeteneğini kırmak için Rus ekonomisini hedef alan daha önce hiç görülmediği kadar çok yaptırım kararı almıştır," ifadeleri yer aldı.

Bu yaptırımların başarılı olmadığı için ortak bir çaba gerektiğini vurgulayan Blazek, bugünkü kararın bu yaptırımların etrafını dolaşma girişimlerini engellemek için önemli bir araç olduğunu söyledi.

AB ülkeleri şu ana kadar 8 ayrı paketle Rusya'nın önemli gelir kaynaklarını özellikle petrol ve kömür sektörlerini hedef alan yaptrırımlar açıklamıştı.

Türkiye iddiaları reddetti

Türkiye de yaptırımları delmekle suçlandı. Ankara ise bu iddiaları reddetti.

Kaynak: Euronews
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Şubat 2023
İmsak 06:36
Güneş 08:02
Öğle 13:23
İkindi 16:08
Akşam 18:34
Yatsı 19:55
Günün Karikatürü Tümü