AB WhatsApp’tan garanti istedi

AB, WhatsApp şirketinin yaptığı değişikliklerin AB'nin tüketici koruma kanununa uygun olduğunun garanti edilmesini talep etti ve gizlilik politikası hakkında açıklık getirmesini istedi.

Dünya 27.01.2022, 21:40 27.01.2022, 21:50
AB WhatsApp’tan garanti istedi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve AB ülkelerinin tüketici koruma makamları, dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı yakından takip ediyor.

AB Komisyonu, WhatsApp yönetimine bir mektup gönderdi. Komisyondan yapılan açıklamaya göre, WhatsApp'a gönderilen mektupta, şirketten 2021'de hizmet koşulları ve gizlilik politikası hakkında yaptığı değişikliklere açıklık getirmesi istendi.

AB, WhatsApp'ın değişikliklerinin AB'nin tüketici koruma kanununa uygun olduğunun garanti edilmesini talep etti.

AB Komisyonu'nun adaletten sorumlu üyesi Didier Reynders, "WhatsApp, kullanıcıların neyi kabul ettiğini tam olarak anlamasını sağlamalıdır." ifadesini kullandı.

Şubata kadar süresi var

Reynders, "WhatsApp'ın endişelerimizi nasıl gidereceğine yönelik somut taahhütlerle bize geri dönmesi için şubat sonuna kadar süresi bulunuyor." açıklamasını yaptı.

Ne olmuştu?

Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp uygulaması, 4 Ocak 2021'de birçok ülkede yeni "kullanıcı hizmet koşulları ve gizlilik ilkesi" sunmuştu.

Sözleşmedeki birçok madde ise tepkilere neden olmuştu. Bunların başında kullanıcıların kişisel verilerini Facebook ile paylaşma zorunluluğu geliyordu.

WhatsApp uygulamasının kullanıcılarını "kabul etmeye zorladığı" sözleşmenin, Avrupa'da geçerli olmadığı belirtilmişti. Uygulama, AB ülkelerindeki kullanıcıları için farklı bir hizmet sözleşmesi sunmuştu.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak 05:24
Güneş 06:49
Öğle 13:00
İkindi 16:21
Akşam 19:01
Yatsı 20:21
Günün Karikatürü Tümü