ABD Başkanı Biden: Afganistan'dan tahliye operasyonu olağanüstü bir başarı

ABD Başkan Joe Biden, Afganistan'dan tahliye operasyonunu 'olağanüstü bir başarı' diyerek övdü.

Dünya 01.09.2021, 12:30
ABD Başkanı Biden: Afganistan'dan tahliye operasyonu olağanüstü bir başarı

ABD Başkanı Biden, 20 yıllık savaşın ardından Afganistan'dan tahliyeye son verilmesinden sonra ilk kez halka seslendi. Nisan ayında Afganistan'daki savaşı bitirme kararı aldıklarını ve geri çekilmek için son gün olarak 31 Ağustos'u belirlediklerini kaydeden Biden, "Beklenti, 20 yıldır eğittiğimiz ve ekipman sağladığımız 300 binden fazla Afgan ulusal güvenlik kuvvetinin Taliban ile iç savaşta güçlü duracağıydı. Ancak Afgan hükümetinin bir süre direneceği varsayımının doğru olmadığını gördük." diye konuştu.

Afganistan'da kalan son Amerikalıyı da tahliye etmekte kararlı olduklarını söyleyen Başkan Biden, "Yaklaşık 200 Amerikalı hala Afganistan'da ve bazıları ülkeden ayrılmak istiyor. İsterlerse tüm Amerikalıları Afganistan'dan çıkarmaya kararlıyız" dedi.

Başkan Biden, Afganistan'dan ayrılma ve savaşı tırmandırmak gibi 2 seçenek olduğunu söyledikten sonra çekilmenin ABD için en iyi karar olduğunu savundu.

Tahliyeler sürerken Kabil Havalimanı'na intihar saldırısı düzenleyen IŞİD'in Afganistan koluna karşı mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Biden, "Sizinle işimiz henüz bitmedi" dedi.

ABD'nin Afganistan'daki askeri varlığının sona ermesini "Amerika için en iyi karar" olarak niteleyen Biden, "Bunun doğru, akıllıca ve Amerika için en iyi karar olduğuna dair hiçbir şüphem yok" dedi.

Konuşma sonrası sosyal medyadan bir ileti paylaşan Biden, 20 yıl süren ulusun en uzun savaşının sona erdiğini, 120 binden fazla kişinin Afganistan'dan tahliye edildiğini yazdı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Namaz Vakti 01 Temmuz 2022
İmsak 03:29
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü