ABD'den Ukrayna'ya silah gönderme izni

ABD, Baltık ülkelerine ABD yapımı silahları Ukrayna'ya gönderme izni verdi.

Dünya 20.01.2022, 12:15
ABD'den Ukrayna'ya silah gönderme izni

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD yapımı füzeleri ve diğer silahları Ukrayna'ya göndermeleri için Litvanya, Letonya ve Estonya'ya izin verirken ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde ağır bir bedel ödeyeceğini söyledi.

Konuya yakın üç kaynağın verdiği bilgiye göre ihracat kontrol düzenlemeleri uyarınca, ülkelerin ABD'den aldıkları silahları başka ülkelere göndermeden önce ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan onay almaları gerekiyor.

Kaynaklardan biri, üçüncü taraf transfer anlaşmaları kapsamında Estonya'nın Javelin tanksavar füzelerini Ukrayna'ya göndereceğini, Litvanya'nın ise Stinger füzeleri göndereceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD hükümetinin Estonya, Letonya, Litvanya ve İngiltere'nin Ukrayna'ya ABD yapımı teçhizat sağlamalarına izin veren üçüncü taraf transferlerini onayladığını teyit etti ancak hangi silahların gönderileceğine dair detay vermedi

Biden da dün düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde bunun bedelini ağır ödeyeceğini söyledi.

Rusya Ukrayna'ya saldırmayı planladığı iddialarını defalarca reddetti, ancak sınıra yaklaşık 100,000 asker yığdı. Batı ülkeleri asker yığmanın, Ukrayna'nın NATO'ya katılmasını önlemek için savaşa hazırlık niteliğinde olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar (1)
Rg 11 ay önce
Birincisi, bir şey yapacak mecalleri yok. İkincisi, dil kuramıyorlar zira artık dil alanını belirleyemiyorlar. Bu yüzden, sizce ne kadar büyüklükte alan işgal edilirse bu yaptırım gerektirir, gibi alaycı sorulara muhatap oluyorlar. Üçüncüsü, rusya ve abd biliyor, rusya, ukraynayı natoya dahil etme hamlesine karşı burda, yani aslında ilk kanı batı döktü. Rusya, batı ukraynayı natoya aldık demeden hemen önce girmek için teyakkuzda bekliyor. Dördüncüsü, 1 ve 2 dünya savaşlarına baktığımızda, aslında kimsenin savaş istemediği, ekonomik ve siyasal mecallerin düştüğü, herkesin birbirine tavizler verdiği ve dil kuruculuğun ortada kaldığı, yani savaşın bir önceki periyodun ana gündemiyken, bu periyotta uzlaşılıyor ve çözülüyormuş gibi göründüğü zamanda patlaması gibi, ama ukrayna ama avusturya macar imparatoruna suikast patlama ihtimalinin daha yüksek olduğu zamanlardayız. Avusturya 1. Savaştan sonra silindi, öncesinde ise osmanlı ile pozisyonu dışında önemsizdi. İmparatorun ne önemi vardı ki savaş sebebi olsun. Ya ukrayna?
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü