ABD Dışişleri: İsrail'in Batı Şeria'daki yeni yerleşim planını onaylamasına şiddetle karşı çıkıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İsrail'in Batı Şeria'da 3 binden fazla yeni yerleşim inşa etme planına şiddetle karşı çıktıklarını ifade etti.

Dünya 28.10.2021, 12:55
ABD Dışişleri: İsrail'in Batı Şeria'daki yeni yerleşim planını onaylamasına şiddetle karşı çıkıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail yönetiminin Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerine 3 bin 144 yeni konut inşa edilmesine onay vermesine ilişkin açıklamada bulundu.

Price, dün düzenlediği basın toplantısında, "İsrail hükümetinin yarın, çoğu Batı Şeria'nın iç bölgelerinde bulunan binlerce yerleşim birimini genişletme planı konusunda derin endişe duyuyoruz" dedi.

Price, "Gerilimi azaltma ve ve sükuneti tesis etme çabalarına tamamen aykırı olan ve iki devletli çözüm umutlarını zedeleyen bu adıma şiddetle karşı çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

Dün İsrail Savunma Bakanlığı'na bağlı Planlama Komitesi, Batı Şeria'da 3 bin 144 yeni konut inşasını kabul etmişti. Bu, Tel Aviv'in Batı Şeria'da 2007'den bu yana oluşturduğu en geniş çaplı yerleşim planı olarak öne çıkıyor.

Öte yandan İsrail Başbakanı Naftali Bennet, bu ayın başlarında işgal altındaki Golan Tepeleri'nin nüfusunu 4 katına çıkarma niyetleri olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:23
İkindi 16:04
Akşam 18:29
Yatsı 19:51
Günün Karikatürü Tümü