ABD ile Çin arasında 'çip savaşı' kapıda

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ülke içi yarı iletken imalatını desteklemeye yönelik yasa fonlarının Çin’de üretilmesini engelleyecek yasa hakkında çalıştıklarını söyledi.

Dünya 11.12.2021, 23:00
ABD ile Çin arasında 'çip savaşı' kapıda

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ülke içi yarı iletken imalatını desteklemeye yönelik yasanın fonların Çin’de üretime gitmesini önleyen kuralları içermesi gerektiğini, ancak bu gibi yasa detaylarının Kongre’ye sunulmasının sonraya bırakıldığını söyledi.

Raimondo Perşembe günü New York’ta Bloomberg muhabirleri ve editörlerine verdiği söyleşide, “Kongre, bu konuda, eğer varsa, ne gibi yasal koruma tedbirleri alacağına ya da bunu daha sonraya erteleyip, konuyu düzenlemeler yoluyla çözmesi için Ticaret Bakanlığı’na bırakıp bırakmamaya karar verecek. Ancak bu bizim çözmemiz gereken bir durum. Niyetimiz kendimizi Çin’den korumak” dedi.

Yönetim ve Kongre’nin bu yasal koruma tedbirlerini belirleyeceğini söyleyen Raimondo, nihai tasarı konusunda müzakerelerin sürmesinden dolayı, bu konunda ayrıntıları konuşmak için çok erken olduğunu sözlerine ekledi.

Bloomberg’de geçen ay çıkan bir haberde, Biden yönetiminin son zamanlarda, Intel Corp.’un Çin’de üretimi artırmaya yönelik bir planını, güvenlik endişelerinden dolayı geri çevirdiği ve bu durumun, ABD’deki çip darlığını aşmaya yönelik bir planın rafa kaldırılması anlamına geldiği kaydedildi.

Dünyanın en büyük çip üreticisi Intel, konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Çin’in Chengdu kentinde silikon plakalar üretmek için bir fabrikayı kullanma teklifinde bulundu.

Şirket yöneticileri, Çin planını küresel bazda yarı iletken darlığını aşmaya yardımcı olacak bir adım olarak sundu. Intel, aynı zamanda, ABD’deki ayak izini genişletmek için Çip Yasası’ndan fon sağlamanın yollarını arıyor.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
Günün Karikatürü Tümü