ABD Senatosunda Türkiye mevzusu

ABD Senatosunda “Karadeniz’in güvenliği” oturumu yapılarak Türkiye ile ilişkiler konusunda açıklamalar yapıldı.

Dünya 28.10.2021, 08:11 28.10.2021, 09:26
ABD Senatosunda Türkiye mevzusu

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Avrupa ve Bölgesel Güvenlik İşbirliği Alt Komitesi’nde gerçekleştirilen ‘Karadeniz’in güvenliği’ oturumunda konuşan Jim Townsend, ‘’ABD’nin Türkiye ile ilişkileri onarması gerekiyor’’ dedi.

“Tüklere yardım etmeliyiz”

Atlantik Konseyi’nin Uluslararası Güvenlik Direktörü olan Townsend, konuşmada “Karadeniz’in kontrolünün anahtarı Türkiye’dir. Türkiye’nin Batı kanadına dönüşü Putin için bir darbe olur. Türklerin bir çıkış yolu bulmalarına yardım etmeliyiz’’ ifadelerini kullandı.

“Türkiye F-35 programına geri alınmalı”

ABD’nin Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek için Türkiye’nin Patriot ihtiyacını karşılaması ve F-35 programına yeniden dahil etmek için orta yolu bulması gerektiğini söyleyen Townsend, “IŞİD’e karşı mücadelede Suriye Kürtleri (YPG) ile ABD ilişkisini onurlu bir şekilde sonlandırabileceğimiz zamanı hızlandırmalıyız” dedi.

Townsend, Utah Senatörü Mitt Romney’in ‘’Erdoğan neden S-400’de ısrar etti?” sorusuna “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Patriot’ları alamayınca ABD’ye mesaj vermek istedi. ‘Vermezsen Rusya’dan da alabilirim’ dedi. ABD Patriot’ları vermeyince Rusya’dan S-400 aldı. Türkiye ve Rusya ilişkileri her iki lider için önemli, ancak Rusya ile Türkiye pek çok farklı konularda ayrılıyorlar. ABD bu girdabı bozmalı’’ şeklinde karşılık verdi.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Ekim 2022
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:58
İkindi 16:14
Akşam 18:51
Yatsı 20:10
Günün Karikatürü Tümü