ABD Ulusal Savunma Stratejisi: Temel öncelik Çin’i caydırmak

Pentagon'un 2022 Ulusal Savunma Strateji Belgesinde, Pentagon'un en temel önceliği "Çin'i caydırmak" olarak tanımlanırken, ABD'nin, 2030'larda ilk kez iki nükleer gücü eş zamanlı olarak caydırmakla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Dünya 28.10.2022, 09:11
ABD Ulusal Savunma Stratejisi: Temel öncelik Çin’i caydırmak

Pentagon'un 2022 Ulusal Savunma Strateji Belgesinde, Pentagon'un en temel önceliği "Çin'i caydırmak" olarak tanımlanırken, ABD'nin, 2030'larda ilk kez iki nükleer gücü eş zamanlı olarak caydırmakla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Beyaz Saray'ın ABD Başkanı Joe Biden döneminin ilk Ulusal Güvenlik Strateji Belgesini yayımlamasının ardından, Pentagon da Biden döneminin ilk Ulusal Savunma Strateji Belgesi, Füze Savunma ve Nükleer Durum İnceleme Belgelerini yayımladı.

Ulusal Savunma Strateji Belgesinde, Amerikan ordusunun ABD menfaatlerine ve serbest uluslararası sisteme yönelik artan bir tehditle karşı karşıya kalacağı belirtilirken, "Belge, bakanlığın ABD'nin en yakın rakibi Çin'e karşı caydırıcılığı artırmak ve sürdürmek için acilen harekete geçmeye yönlendiriyor." ifadesi kullanıldı.

Ulusal Güvenlik Strateji Belgesinde, gelecek 10 yıl ABD için "kritik on yıl" olarak tanımlanırken, Pentagon'un da bu 10 yıllık zaman diliminde ABD'nin küresel liderliğine yönelik sınamalara hazır olacağı kaydedildi.

"Çin ile rekabet", belgede en kritik öncelik olarak ifade edilirken, ABD'nin, Çin'in "belirli bölgelerdeki tahakkümüne engel olacağı" aktarıldı.

Pekin yönetiminin, başta Hint-Pasifik bölgesinde ABD menfaatlerini hedef alacağı ve ABD'nin bölgedeki ittifaklarını sarsmaya çalışacağı öne sürülen belgede, "Çin nükleer kabiliyetlerini güçlendirme ve modernizasyon süreçlerini hızlandırdı. ABD ve müttefikleri, 2030'larda, Çin ve Rusya gibi çeşitli ve modern nükleer güce sahip iki büyük gücü caydırmakla karşı karşıya kalacak." ifadesine yer verildi.

Belgede, ABD'nin bir taraftan nükleer silah kullanma koşullarını çok yüksek bir noktada tutacağı ifade edilirken, nükleer ve konvansiyonel güç arasında entegre bir caydırıcılık tesis edileceği, B83-1 nükleer bombalarının envanterden çıkarılacağı, Denizden Fırlatılan Seyir Nükleer Füze programının iptal edileceği öncelikler arasında sayıldı.

Belgede, Çin ve Rusya'nın nükleer kapasitelerine de yer verildi.

Çin'in nükleer gücünü modernize sürecini hızlandırdığı ifade edilen belgede, Pekin'in 2020 sonlarına kadar 1000 nükleer savaş başlığı edinmeyi hedeflediği, Rusya'nın da nükleer gücünü çeşitlendirme konusunda önemli adımlar attığı ve Rusya'nın anlaşma kapsamında 1550 nükleer savaş başlığına sahip olduğu, anlaşma çerçevesinde olmayan savaş başlıklarının sayısının bilinmediği ve aktif olarak envanterinde 2 bin civarında düşük ölçekli taktik nükleer silah bulundurduğu kaydedildi.

Balistik ve hipersonik füzelerin de dünyada daha çok görünür olduğu dile getirilen belgede, artık insansız hava araçlarının da önemli bir tehdit olmaya başladığına işaret edildi.

Belgede, silahlı insansız hava araçlarının ucuz, esnek, kolay erişilebilir ve büyük birliklere karşı etkili saldırılar düzenlemede rol oynadığı, bu araçların ABD birliklerine tehdit teşkil etmeyi sürdüreceği belirtildi.

Füze Savunma İnceleme Belgesinde, ABD'nin füze savunma gücünün katmanlı olarak kullanılmaya devam edileceği ve bunun ABD'nin "entegre caydırıcılık" konseptinin önemli bir parçası olduğu vurgulandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü