ABD’de 40’tan fazla eyalette TikTok yasaklandı: Darısı Türkiye’nin başına

Son zamanlarda gizlilik sorunlarıyla gündeme gelen, binbir türlü gerizekâlılık ve teşhirciliğin döndüğü sosyal medya platformu TikTok, ABD'de yasaklanıyor.

Dünya 16.01.2023, 11:31
ABD’de 40’tan fazla eyalette TikTok yasaklandı: Darısı Türkiye’nin başına

Son zamanlarda gizlilik sorunlarıyla gündeme gelen, binbir türlü gerizekâlılık ve teşhirciliğin döndüğü sosyal medya platformu TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Özellikle gençler arasında son dönemde çok yaygın olan sosyal medya platformu TikTok için ABD yeniden harekete geçti.

Daha önce Teksas, Maryland, Güney Dakota, Alabama, Utah, New Jersey ve Ohio gibi eyaletler, devlet çalışanlarının resmi kurumlara ait cihazlardan TikTok'a erişimini yasaklamıştı.

Kentucky, siber güvenlik endişelerini gerekçe göstererek popüler video uygulaması TikTok'u hükümet cihazlarında yasaklayan 20'den fazla ABD eyaleti arasına katıldı.

Bazı eyaletler TikTok'u hedef almaktan daha ileri gitti. Örneğin New Jersey ve Wisconsin; Huawei, Hikvision, WeChat'in sahibi Tencent Holdings ve ZTE dahil olmak üzere, diğer Çinli şirketlerin satıcılarını, ürünlerini ve hizmetlerini de yasakladı.

TikTok'u hükümet cihazlarından yasaklama çağrıları, ABD FBI Direktörü Christopher Wray'in kasım ayında bunun ulusal güvenlik riskleri oluşturduğunu söylemesinin ardından hız kazandı.

Wray, Çin hükümetinin uygulamayı kullanıcıları etkilemek veya cihazlarını kontrol etmek için kullanabileceğini söylemişti.

TikTok, Türkiye’de de yasaklansın. Her türlü teşhirciliğin, tık uğruna yapılan ahmaklığın ve pespayeliğin önüne bir nebze de olsa geçilmiş olunur.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü