ABD’DE NELER OLUYOR; CIA BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Son günlerde hakikaten ABD’de garip hadiseler oluyor.

Batı Alemi 15.11.2012, 11:29 15.11.2012, 11:30
 ABD’DE NELER OLUYOR; CIA BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Son günlerde hakikaten ABD’de garip hadiseler oluyor. Türkçesi ABD derin devleti harekete geçmiş durumda ve içte ve dışta korkunç bir çatışmanın fitili ateşlenecek gibi. İçten içe kaynayan ateş bir müddet sonra “ABD iç savaşına” dönebilir. Bu ise korkunç bir milletler arası savaşı tetikleyebilir. ABD Başkanı Obama’nın ilk dış ziyaretini Çin Emperyalizminin nüfuz bölgelerine yapmayı düşünmesi bu iddiamızı güçlendiriyor gibi. Bu açıdan ABD’de olan bitene önümüzdeki üç ay içinde dikkatlice bakmamız gerekiyor. Gelelim ABD’de son haftalarda olan bitene;

ABD seçimlerini Obama kazandı. Dünya mazlumları ve Müslümanları açısından değişen hiçbir şey olmadı. İki şeytandan biri geldi. Carlos’un deyişiyle tanıdığımız şeytan başkan oldu ve homoseksüel evliliği meşrulaştıracak kadar “ulvi ve demokratik!” bir gaye ile.

ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA) Direktörü David Petraeus, görevinden istifa etti. Türkiye onu Kuzey Irak’ta askerlerimizin başına çuval geçirilmesi hadisesinden tanıyor. Gerçi biz o ayıbı Kurtlar Vadisi Pusu ile telafi ettik, intikamımızı aldık (!). Petraeus, CIA’nın başına getirilmeden önce 2007’den beri ABD’nin Irak’taki kuvvetlerinin de başındaydı. Evlilik dışı ilişkide bulunduğunu kabul eden Petraeus, Başkan Barack Obama'ya gönderdiği dilekçesinde, istifasını kabul etmesini istedi.

Petraeus, CIA'ye gönderdiği mektupta ise 37 yıldır evli olduğunu, evlilik dışı ilişkiye girerek, 'Büyük bir sağduyusuzluk örneği'' sergilediğini belirtti. Davranışını bir eş ve CIA gibi bir örgütün lideri için, ''Kabul edilemez'' olarak niteleyen Petraeus, Başkan Obama'nın büyük bir incelikle istifasını kabul ettiğini söyledi. CIA Başkanı Orgeneral David H. Petraeus’un, FBI araştırması sonucu ortaya çıkan evlilik dışı ilişkisinden ötürü istifa etmesi Washington’da büyük yankı uyandırdı. Ve ardından CIA'in başkanı David Petraeus'ın görevinden istifa etmesine yol açan, evlilik dışı ilişki yaşadığı kadının, Petraeus'ın da biyografisini kaleme alan Amerikalı ünlü yazar Paula Broadwell olduğu ortaya çıktı.

Petraeus, Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı olarak görev yaptıktan sonra Eylül 2011'de CIA'in başkanlığa atanmıştı. Diğer taraftan Patraeus istifa etmeseydi önümüzdeki hafta Kongre İstihbarat Komitesi’nde Libya saldırıları ile ilgili olarak ifade verecekti.

Görevinde istifa eden General David Petraeus’un yerine CIA'nın başkan yardımcısı Michael Morell (geçici olarak) atandı.

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un, Başkan Barack Obama’nın ikinci dönem görevine başlamak için düzenlenecek yemin töreninin hemen ardından istifa edeceği öne sürüldü. Dışişleri Bakanı Clinton’un sözcüsü Philippe Reines, Clinton’un kararlı olduğunu belirtti, ancak nedenleri konusunda açıklama yapmaktan kaçındı. Reines, “Bakan, Başkan Obama’nın Dışişleri Bakanı olmaktan gurur duyuyor ve harcadığı her dakikadan büyük mutluluk duyduğunu söylüyor. Ancak evet, yine de görevi bırakmak konusunda son derece net” dedi.

Hatırlatalım seçimden birkaç gün öncede Obama’nın önemli bir yakın koruması intihar etmişti. Ve bir başka mesele Sandy kasırgası. Bu kasırga ABD ekonomisine ciddi bir darbe vurmuş durumda.

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü