ABD’li bilim insanları: Corona virüsü laboratuvar çıkışlı

Amerikalı iki bilim insanı corona virüsünün Çin’deki bir laboratuvarda ‘üretildiği’ne dair bilimsel bir çalışmaya imza attı. İkili, tezini virüsün genom dizilimine dayandırdı.

Dünya 08.06.2021, 10:04
ABD’li bilim insanları: Corona virüsü laboratuvar çıkışlı

Dr. Stephen Quay ve University of California Berkeley’de fizik profesörü Richard Muller’in dün, Wall Street Journal’da yayınlanan çalışmasına göre virüsün, Çin’in Wuhan kentindeki viroloji enstitüsünden sızmış olma ihtimali çok yüksek. Bunun en önemli bilimsel dayanağı, ‘yeni tip corona virüsünde doğal corona virüslerinde gözlemlenmeyen genetik ayakizleri bulunması.’

Diğer ‘corona’ virüslerinde rastlanmayan kombinasyon

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde, bilim insanlarının virüsleri bilinçli olarak ‘güçlendirdiği’ ve bu yolla daha ölümcül ve tehlikeli olmasını sağladığının bilinen bir gerçek olduğunu, bunun ‘fonksiyon kazandırma’ araştırması olarak nitelendirildiğini anımsatan ABD’li bilim insanları, Covid-19’un genom diziliminin ‘CGG-CGG’ olduğunu ifade etti.

Quay ve Muller, 36 sıralama modeli arasındaki bu kombinasyonun fonksiyon kazandırma araştırmalarında sıklıkla kullanıldığının altını çizdi; ‘doğal yolla ortaya çıkan’ diğer corona virüslerinde -SARS ve MERS gibi- görülmediğini vurguladı: “CGG-CGG’ kombinasyonu doğal ortamda rastlanan bir kobinasyon değil. Bir virüs doğal olan hiçbir virüste var olmayan bir dizilimi alıp barındıramaz.”

İkili, virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığını savunanların neden en düşük olasılık CGG-CGG kombinasyonuna sahip olduğunu açıklaması gerektiğinin de altını çizdi.

Geçen hafta sonuçları açıklanan bir araştırmada da Çinli bilim insanlarının Covid-19’a neden olan virüsü Wuhan’daki laoboratuvarda geliştirdiği, yarasalardan yayıldığı süsü vermek için ‘mühendislik çalışması’ yaptığı öne sürülmüştü.

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:01
İkindi 16:22
Akşam 19:03
Yatsı 20:22
Günün Karikatürü Tümü