Almanya Başbakanı: Rusya İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu

Almanya Başbakanı Scholz, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu, Avrupa'yı savunma stratejisini güçlendirmeye zorladı" dedi.

Dünya 04.05.2022, 09:59
Almanya Başbakanı: Rusya İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve ve Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'le yaptığı görüşmeler sonrası açıklamalarda bulundu.

Reuters'in aktardığına göre, Scholz, her iki ülkenin de NATO'ya olası üyeliğini desteklediğini ifade ederek "Rusya'nın diğer ülkelere saldırmayacağını kimsenin varsaymaması gerektiği" mesajı verdi.

Almanya Başbakanı Scholz, "Rusya'nın Ukrayna işgali İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu, Avrupa'yı savunma stratejisini güçlendirmeye zorladı. Kimse Rusya devlet başkanının ve hükümetinin başka durumlarda uluslararası hukuku şiddetle çiğnemeyeceğini varsayamaz" diye konuştu.

'Putin Bir Emperyalist'

Almanya Başbakanı, Stern dergisine verdiği ayrı bir röportajda ise Putin'in emperyalist politikalar güttüğünü ve Rusya'nın komşu ülkelerini "arka bahçe" olarak gördüğünü söyledi. Rusya'nın Ukrayna'nın doğu ve güney kanadında saldırılarının yoğunlaşmasıyla ilgili ise "Orada yeni bir hat kurmak istiyor gibi görünüyor ancak nihayetinde ateşkesle sonuçlanacak" dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü