Almanya: Depolarımızda hemen hemen silah kalmadı

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Avrupa Birliği’nde (AB) Ukrayna savaşından dolayı Rusya’ya karşı hazırlanacak 5. yaptırım paketinde sert önlemlerinin yer alacağını söyledi.

Dünya 06.04.2022, 18:53 06.04.2022, 20:11
Almanya: Depolarımızda hemen hemen silah kalmadı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Berlin’de düzenlenen Moldova Destek Konferansının ardından Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ve Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransız mevkidaşıyla Ukrayna’nın Buça kentinde yaşananlara cevap verilmesi gerektiği konusunda uzlaştıklarını ifade eden Baerbock, “Bu savaş suçlarına cevabın şimdi Avrupa düzeyinde 5. yaptırım paketi ile olmalı.” dedi.

Baerbock, 5. yaptırım paketi konusunda Almanya ve Fransa’nın birlikte yol aldıklarını aktararak, bu paket ile AB’ye üye ülkelerin Rusya’dan fosil enerji ithalatını tamamen sona erdirmesi için temel oluşturulacağını kaydetti.

“5. yaptırım paketinde başka sert önlemler olacak.” diyen Baerbock, Rusya’ya fosil enerji bağımlılığından çıkışın kömürle başlayacağını, ardından petrol ve gazın takip edeceği bilgisini paylaştı.

Baerbock, 27 AB ülkesinin enerji bağımlılıklarının farklı olduğunu belirterek, Rusya’dan fosil enerji ithalatının tamamen sonlandırılması için ortak bir Avrupa yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

“Alman ordusunun kendi depolarında da hemen hemen hiç kalmadı”

Almanya’nın Ukrayna’ya silah sağlamasına da değinen Baerbock, “(Silah sağlamaya) Hayır demiyoruz, ne gibi çözümler bulabileceğimize bakıyoruz. Bunu AB, NATO ve hepsinden önemlisi G7 ortakları olarak birlikte yapıyoruz.” dedi.

Baerbock, hükümetin ülkesinin henüz sağlamadığı silah sistemlerini incelediğini işaret ederek, “Ancak Alman ordusunun kendi depolarında da hemen hemen hiç kalmadı.” ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian da, Alman dostlarıyla Ukrayna’ya insani, ekonomik ve askeri desteği sürdüreceklerini söyledi.

Ukrayna’daki durumun kötüleşmesinden dolayı Rusya’ya başka yaptırımların uygulanacağını ve 5. yaptırım paketini hazırlayacaklarını belirten Le Drian, “Almanya ve Fransa olarak bu paketi belirleme sürecindeyiz. Bunun içinde elbette petrol ve kömür olmalı. Uygulama yöntemleri anlaşma sürecinde bulunuyor.” dedi.

Le Drian, olası uluslararası hukuk ihlallerinin ve olası savaş suçlarının belgelenmesi konusunda Ukrayna’nın desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü