Almanya tarihte ilk kez Nazizmi kınayan BM kararına karşı oy kullandı

Birleşmiş Milletler, 15 Aralık 2022 tarihinde “Nazizm, Neo-Nazizm ve çağdaş ırkçılık, ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı ve ilgili hoşgörüsüzlük biçimlerini körüklemeye katkıda bulunan diğer uygulamaların yüceltilmesiyle mücadele” başlıklı bir kararı kabul etti. Almanya ise tarihte ilk kez Nazizmi kınayan BM kararına karşı oy kullandı

Dünya 19.12.2022, 23:00
Almanya tarihte ilk kez Nazizmi kınayan BM kararına karşı oy kullandı

Belgeye 120 ülke lehte oy verirken; 50 ülke aleyhte ve 10 ülke de çekimser oy kullandı.

Bu karar, Rusya'nın inisiyatifiyle uzun yıllardır her yıl kabul edilmektedir. 

15 Aralık'ta lehte oy kullananlar arasında Rusya ve Çin de vardı.

Karar İsrail, tüm Afrika ve Arap ülkeleri tarafından da desteklendi. Hindistan, Brezilya, Pakistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve daha birçok ülke de lehte oy kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık; Fransa, Kanada, Avustralya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi dahil olmak üzere onların müttefiki olarak kabul edilen ülkeler aleyhte oy kullandı.

İlginç bir şekilde, tarihte ilk kez Almanya da bu karara karşı oy kullandı.

Almanlarla birlikte II. Dünya Savaşı’nda Hitler'in yanında konumlanan Avusturya, İtalya, Hırvatistan, Finlandiya, Bulgaristan ve Japonya da aleyhte oy kullandılar. Geleneksel olarak Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Estonya da karara karşı çıktı.

Türkiye bu oylama sırasında İsviçre, Güney Kore ve Afganistan gibi ülkelerle birlikte çekimser kaldı. Burada dikkat çeken bir diğer husus ise: Türkiye, tüm NATO üye ülkeleri arasında karara çekimser oy kullanan tek ülkeydi. ABD’nin yoğun baskısına rağmen alınan bu karar, kesinlikle tarihe geçecek nitelikteydi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü