Antalya Diplomasi Forumu 2022: Düzensiz göçü ele almak

Düzensiz göçü ele almak: Bütüncül bir yaklaşım panelinde, düzensiz göçün sadece kaynak ve ev sahibi ülkelerin katılımıyla değil, uluslararası kamuoyunun iş birliğiyle ele alınması gereken bir konu olduğu vurgulandı

Dünya 11.03.2022, 20:03 11.03.2022, 20:10
Antalya Diplomasi Forumu 2022: Düzensiz göçü ele almak

Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen "Düzensiz göçü ele almak: Bütüncül bir yaklaşım" başlıklı panelde, düzensiz göç meselesinin çok boyutluluğuna işaret edilerek, konunun tüm ülkelerin iş birliği ve eş güdümünde ele alınması gerektiği belirtildi.

TRT World sunucusu David Foster'ın moderatörlüğündeki panele, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü, Avrupa Konseyi Göç ve Mülteciler Özel Temsilcisi Leyla Kayacık, Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amin Salam ve Uluslararası Göç Politikası Geliştirme Merkezi, Göç Diyalogları ve İş Birliği Direktörü Martijin Pluim katıldı.

Grandi, düzensiz göç meselesinin sadece kaynak veya ev sahibi ülkelerin değil, uluslararası kamuoyunu oluşturan tüm üyelerin ortak yükümlüğü olduğunun altını çizerek, bu bağlamda farklı sebeplerle ülkelerini terk etmek zorunda kalan düzensiz göçmenlerin uluslararası normlarda hayatlarını devam ettirmelerinin herkesle iş birliği içinde sağlanması gereken bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Göç İdaresi Genel Müdürü Ünlü de düzensiz göç yükünü en çok omuzlayan ülkelerin başında gelen Türkiye'nin, bu sorunu ekonomik, hukuki ve diğer pek çok perspektiften ele alan insani ve profesyonel bir yaklaşıma sahip olduğuna işaret etti.

Panelistler, düzensiz göçmeleri diğer ülkelerin sınırlarının dışında tutmakla bu sorunun çözülemeyeceğine değinerek, soruna kaynak olan unsurları ortadan kaldırmak adına tüm paydaşların iş birliği ve uyumuna ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Göç yönetiminin iletişim boyutuna ilişkin de değerlendirmelerini sunan panelistler, düzensiz göçmenlerin insan onuruna yaraşır şekilde misafir edilirken, suistimallere de fırsat verilmemesinin önemine vurgu yaptı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü