'Avrupa'daki aşırı sağcı milisler Rusya'ya karşı savaşmaya hazırlanıyor'

ABD merkezli bir sivil toplum kuruluşu, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki aşırı sağcı milislerin Rusya'ya karşı savaşmayı planladığını yazdı.

Dünya 26.02.2022, 14:46
'Avrupa'daki aşırı sağcı milisler Rusya'ya karşı savaşmaya hazırlanıyor'

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir sivil toplum kuruluşu, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki aşırı sağcı milislerin Rusya'ya karşı savaşmayı planladığını yazdı.

Aşırılık yanlısı grupların faaliyetlerini izleyen SITE İstihbarat Grubu, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırılarının aşırı sağcı silahlı grupları harekete geçirdiğini belirtti.

Fransa, Finlandiya ve Ukrayna'daki aşırı sağcı ve neo-Nazi örgütlerin liderleri tarafından paylaşılan bildirileri yayımlayan SITE İstihbarat Grubu, bu örgütlerin destekçilerine Ukrayna'yı korumak için mücadeleye katılma çağrısı yaptığını belirtti.

SITE'in yöneticisi Rita Katz, çok sayıda aşırı sağcının Ukrayna'yı savunmak için paramiliter aygıtlara kaydolma talebinde bulunduğunu ifade etti.

SITE'e göre, Ukrayna Ulusal Muhafızları arasında yer alan ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı Azov Taburu, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından önemli bir görev üstlendi.

Azov Taburu'ndan bir liderin Rusya'nın saldırı kararından kısa bir süre önce mesajlaşma uygulaması Telegram'da paylaşım yaptığı ve genel seferberlik talebiyle gönüllüleri oluşuma destek vermeye çağırdığı bildirildi.

SITE İstihbarat Grubu, Ukrayna'da diğer aşırı sağcı grupların destekçilerinden PayPal ve dijital para birimleri aracılığıyla bağış isteğinde bulunduğunu söyledi.

Bağış ve destek taleplerinin Fransa ve Finlandiya'daki aşırı sağcı gruplar tarafından da dile getirildiği ifade edildi.

Euronews

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 08 Ekim 2022
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:57
İkindi 16:08
Akşam 18:43
Yatsı 20:02
Günün Karikatürü Tümü