Biden: ABD vatandaşları Ukrayna'yı hemen terk etsin

ABD Başkanı Joe Biden, ilk kez bir dünya savaşından söz etti ve Ukrayna'daki Amerikalıların ülkeyi hemen terk etmesini istedi.

Dünya 11.02.2022, 10:01 11.02.2022, 10:14
Biden: ABD vatandaşları Ukrayna'yı hemen terk etsin

Cuma gününün ilk saatlerinde konuşan ABD Başkanı Joe Biden, ilk kez bir dünya savaşından söz etti ve Ukrayna'daki Amerikalıların ülkeyi hemen terk etmesini istedi.

Kendisine yöneltilen ABD'nin hangi senaryoda ülkedeki vatandaşlarını kurtaracağı yönündeki soruya Biden, "Hiçbir senaryoda. Amerikalılar ve Rusya birbirine ateş açarsa bu dünya savaşına yol açar. Her zaman olduğumuzdan çok daha farklı bir dünyadayız" dedi.

Dünyanın en büyük ordularından biriyle uğraştıklarını belirten ABD lideri, "Oldukça farklı bir durum ve işler hızlıca karışabilir" diye konuştu.

NBC News'e röportaj veren Joe Biden, ayrıca "Amerikan vatandaşları derhal Ukrayna'dan ayrılmalı" ifadesini de kullandı. ABD Dışişleri Bakanlığı da benzer bir uyarı yayınladı.

ABD Başkanı, Moskova yönetiminin Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda ülkede kalan ABD'lilerin tahliyesi için birlik göndermeyeceğini de aktardı. Rusya, sınır bölgesine 100 binden fazla asker yığmasına rağmen, Ukrayna'nın işgal edileceği yönündeki iddiaları ısrarla reddediyor.

Ancak Moskova, komşusu Belarus ile birlikte büyük çaplı ortak askeri tatbikatlara başladı. Ukrayna ise Rusya'yı deniz erişimini engellemekle suçladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, perşembe günü yaptığı açıklamada Avrupa'nın yıllardır karşılaştığı en büyük güvenlik kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü