Biden: Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda karşılık vereceğiz

ABD Başkanı Biden, Tokyo ziyaretinde yaptığı açıklamada Çin'i Tayvan'la ilgili tehdit etti, saldırı durumunda karşılık vereceğini söyledi.

Dünya 23.05.2022, 10:34
Biden: Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda karşılık vereceğiz

ABD Başkanı Joe Biden, Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda buna karşılık vereceklerini söyledi.

Reuters'in aktardığına göre, Biden bugün Tokyo ziyaretinde açıklamalarda bulundu. Çin'e Tayvan'la ilgili mesaj veren Biden, "ABD'nin Çin'in Tayvan'da güç kullanmasını engellemek için bölge ülkelerinin yanında olduğunu ve Tayvan'ı savunmak için güç kullanmaya istekli olacağını" söyledi. Biden, Çin'in Tayvan yakınlarında hava tatbikatı yaparak tehlikeye yaklaştığını belirtti.

Naruhito'yla Görüştü

Biden, Tokyo'daki İmparatorluk Sarayı'nda Japonya İmparatoru Naruhito ile bugün bir araya geldi. Kamu yayıncısı NHK, Naruhito'nun Biden ile görüşmesinin yarım saat sürdüğünü duyurdu. Beyaz Saray açıklamasında, görüşmenin "Amerikan halkı adına selam iletilmesi ve Japonya-ABD ilişkilerinin gücünün vurgulanması" amacı taşıdığı kaydedildi.

ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya liderleri yarın Tokyo'da QUAD zirvesi gerçekleştirecek. Biden'ın zirvede Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi'ni (IPEF) açıklaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü