Bill Gates yine burnunu sokmadık yer bırakmadı

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, nükleer santral kurulmasının temiz enerji için şart olduğunu söyledi fakat uzmanlar bu duruma katılmıyorlar.

Dünya 13.06.2021, 19:40 13.06.2021, 19:58
Bill Gates yine burnunu sokmadık yer bırakmadı

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, nükleer santral kurulmasının temiz enerji için şart olduğunu söyledi fakat uzmanlar bu duruma katılmıyorlar.

İnsanlık için nükleer santrallerinin artırılması gerektiğini söyleyen Gates’in nükleer şirketi var. Bu durum akıllarda soru işareti bırakıyor.
Amerika’daki Nükleer Enerji Enstitüsü'nün 9 Haziran tarihinde düzenlemiş olduğu etkinlikte konuşan Bill Gates şu ifadeleri kullandı:


"Bugün nükleer enerji bir yol ayrımında. ABD'nin elektriğinin yaklaşık yüzde 20'si buradan geliyor. Ancak ülkede yapım aşamasında olan yeni reaktörlerden daha çok ıskartaya çıkarılmış olanları var. İklim değişikliği konusunu çözmede ciddiysek, ve açıkçası öyle olmalıyız, yapmamız gereken ilk hamle, güvenli reaktörleri çalışır durumda tutmaktır. Ancak o zaman bile sadece bu, mevcut durumu devam ettirmek için yeterli olmuyor. ABD'de emisyonu sıfırlamak ve bir iklim felaketini önlemek için daha fazla nükleer güce ihtiyacımız var."

Uzmanlara göre Bill Gates yanılıyorDiğer taraftan Gates nükleer enerjinin iklim değişikliğiyle mücadelede ve sıfır emisyon için oldukça önemli olduğunu söylese de bazı uzmanlar bu görüşe katılmıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında dünyanın her tarafından bilim insanları yüzde 100 yenilenebilir enerjide rüzgar, güneş, jeotermal, hidroelektrik, gelgit ve dalga enerjisi gibi kaynaklardan faydalanma çağrısında bulundukları bir açıklama yayımlamıştı.

Yayımlanan bildiriye imzasını atan Stanford Üniversitesi akademisyeni Mark Z. Jacobson, "Nükleer, yenilenebilir enerji olarak kabul edilmiyor" ifadelerini kullandı. Jacobson ayrıca Nükleer enerjinin radyoaktif atık ve uranyum madenciliği riskini de beraberinde getirdiğini söyledi.

Yorumlar (0)
29
açık
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13
Günün Karikatürü Tümü