Blinken: Suudi Arabistan’ın gittiği yön yanlış

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Suudiler, Rusya'nın gelirlerini artırmaya, yaptırımların etkisini azaltmaya neden olacağını bile bile hem açık hem de özelden petrol üretimini azaltma niyetini bize iletti. Onlara gittikleri yönün yanlış olduğunu bildirdik." dedi.

Dünya 14.10.2022, 11:11
Blinken: Suudi Arabistan’ın gittiği yön yanlış

Blinken, ABD-Meksika Yüksek Düzeyli Güvenlik Diyalog Toplantısı'ndan sonra basın toplantısı düzenledi.

Petrol Üreticisi Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ülkelerin de dahil olduğu OPEC+ grubunun petrol üretimini azaltma kararına ilişkin bir soruya Blinken, "Suudiler, Rusya'nın gelirlerini artırmaya, yaptırımların etkisini azaltmaya sebep olacağını bile bile hem açık hem de özelden petrol üretimini azaltma niyetini bize iletti. Onlara gittikleri yönün yanlış olduğunu bildirdik." cevabını verdi.

Sanki Ukrayna’yı kendileri savaştırmıyormuş gibi…

ABD'li Bakan, özellikle de Kovid-19 sürecinden sonra dünyanın ekonomik bir iyileşmeye doğru gittiğini ancak başta salgının etkisi ve Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan ötürü bu iyileşmenin oldukça kırılgan olduğunu belirterek, enerji üretimini kısmanın zamanı olmadığını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, şunları kaydetti:

"Üretimi kısmak için herhangi bir piyasa temeli sunmadılar. Bunu onlara söyledik. Eğer fiyatların önemli ölçüde düşeceği konusunda kaygıları varsa ve fiyatları belirli bir seviyede tutma amaçları varsa, piyasanın nasıl reaksiyon göstereceğini görmek için bir sonraki aylık toplantılarını beklemelerini önerdik.

Bu konuda onlara güçlü bir şekilde çağrıda bulunduk ancak yapmadılar. Bildiğiniz gibi, bundan derin bir hayal kırıklığına uğramakla kalmıyoruz, bunun kısa görüşlü olduğunu düşünüyoruz."

ABD Başkanı Joe Biden'ın çok açık bir şekilde OPEC+ grubun kararının sonuçlarının olacağını ifade ettiğini ve seçim kampanyası kapsamındaki seyahatlerinden dönüşte Kongrenin iki kanadıyla görüşeceğini aktardı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü