Brezilya'da halk sokaklara indi

Brezilya Devlet Başkan Bolsonaro’ya askeri müdahale için tam yetki verilmesini isteyen binlerce kişi ülkenin farklı kentlerinde sokaklara döküldü.

Dünya 01.05.2021, 23:19
Brezilya'da halk sokaklara indi

Brezilya’nın başkenti Brasilia da dahil Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre ve Fortaleza gibi farklı kentlerde Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçileri sokağa indi. Askeri müdahale için Jair Bolsonaro'ya tam yetki verilmesini isteyen binlerce kişi ülke genelinde gösteriler düzenledi. Sao Paulo ve Rio de Janeiro'da Bolsonaro destekçileri, üzerinde “Brezilya'yı temizlemesi için Bolsonaro’ya tam yetki" yazan pankartlar açtı. Sosyal medya kullanıcıları da “Bolsonaro’ya yetki veriyorum” (EuAutorizoBolsonaro) etiketine destek verdi.

Brezilya bayrağının renklerinde yeşil ve sarı kıyafetleri tercih eden maskesiz Bolsonaro destekçileri, korona virüs (Kovid-19) kısıtlamalarının kaldırılması için çağrıda bulunarak, federal hükümetin kararlarına karşı kapanma kararı alan vali ve belediye başkanlarının görevden alınmasını talep etti. Bolsonaro destekçileri, askeri darbe döneminin popüler şarkılarından “Seni seviyorum Brezilya” (Eu te amo meu Brasil ) şarkısını açarak, yüksek sesle çaldılar.

Göstericiler daha önce de Devlet Başkanı’na karşı gelen vali ve belediye başkanlarının görevden alınması için orduya yerel yönetimlere el koyması çağrısında bulunmuştu. Aynı zamanda eski Devlet Başkanı Lula da Silva’nın serbest bırakılmasını da protesto ederek, Silva’nın yeniden için tutuklanmasını talep ederek gösteri düzenlemişlerdi.

Yorumlar (0)
0
kısa sürelü kar yağışı
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:42
Günün Karikatürü Tümü