Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Barroso'ya küfretti

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkenin oy kullanma sisteminin sahtekarlığa açık olduğunu söyledi. Yüksek Seçim Mahkemesi Başkanı Barroso'ya da "o***** çocuğu" dedi.

Dünya 08.08.2021, 19:00
Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Barroso'ya küfretti

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Facebook sayfasında paylaştığı canlı yayında ülkenin Yüksek Seçim Mahkemesi Başkanı'na hakaret etti.

Bolsonaro, Brezilya'nın güneyindeki destekçilerine hitap ederken Luis Roberto Barroso'ya "o***** çocuğu" dedi.

Video daha sonra Facebook'tan silindi fakat kopyaları hala internet üzerinden paylaşılıyor.

Üst mahkemenin yargıcıysa Bolsonaro'nun yorumuna yanıt olarak, hamlelerinin böyle bir rahatsızlığa neden olmasının işini düzgün yaptığını gösterdiğini söyledi.

Açıklama, Bolsonaro'nun ülkenin oy kullanma sisteminin sahtekarlığa açık olduğu iddiası üzerine gerilimin arttığı günlerde geldi.

Sağcı politikacı, 2018'deki seçim zaferinden bu yana ülkedeki seçim hileleriyle ilgili iddialarda bulunmuştu. Bolsonaro'yu eleştirenlerse bu hamlenin, eski ABD başkanı Donald Trump'ın 2020'de yaptığı gibi bir sonraki seçim sonuçlarına karşı çıkmaya zemin hazırlama çabası olduğunu düşünüyor.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Trump'ın Bolsonaro tarafından da desteklenen iddiaları, Trump yanlılarının 6 Ocak'ta başkent Washington'daki ABD Kongre Binası'na saldırmasına yol açmıştı.

Yakın zamanda Bolsonaro, ülkenin sözde seçim hilelerine dair sorunlar çözülmezse bir sonraki seçimde yenilgiyi kabul etmeyeceğini ima etmişti.

Sosyal medya üzerinden yaptığı haftalık seslenişte devlet başkanı, "Seçimi temiz bir şekilde kazanan kişiye devlet başkanlığı kuşağını teslim edeceğim. Hileyle kazananaysa teslim etmem." demişti.

Bolsonaro'dan hoşnutsuz olanların oranı geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. XP/Ipespe'nin yaptığı ankete katılanların yaklaşık yüzde 52'si Bolsonaro hükümetinin "kötü/berbat" bir iş çıkardığını düşündüğünü belirtmişti.

Bu hafta başlarında Yüksek Mahkeme, devlet başkanının seçim hilelerine dair asılsız ithamlarına yönelik soruşturma açılmasını onayladı.

Perşembe günü alt meclisteki bir komitenin, devlet başkanının kabul ettirmeye çalıştığı basılı oy pusulalarını kanunlaştıracak anayasa değişikliğine ret oyu vermesiyle Bolsonaro, 2019'da göreve başladığından bu yana Brezilya Ulusal Kongresi'ndeki en kötü başarısızlığını yaşadı.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Arthur Lira, cuma günü yaptığı açıklamada komite reddetmiş olsa bile tartışmalı değişikliği genel kurula götüreceğini söyledi. Lira kararını, hızlı bir çözümün daha iyi olacağını çünkü meseleyi çevreleyen siyasi gerilimin ülkenin yasama gündemini meşgul ettiğini söyleyerek açıkladı.

Tasarının, anayasa değişiklikleri için oyların 5'te üçüne ihtiyaç duyulan alt meclisten geçmesi beklenmiyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü