Burkina Faso'da darbenin ardından halk sokağa döküldü

Burkina Faso'da askerin darbe yapmasının ardından başkent Vagadugu'da sokağa çıkan halk, Rusya ile yakınlaşılması çağrısında bulundu.

Dünya 25.01.2022, 18:40
Burkina Faso'da darbenin ardından halk sokağa döküldü

Başkent sakinleri, Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore iktidarının cunta tarafından devrilmesinin ardından Vagadugu sokaklarına çıktı.

Ellerinde cunta lideri Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'nın fotoğraflarını taşıyan bazı eylemcilerin Rusya bayrağı taşıması dikkati çekti.

Cedric Sawadogo isimli bir gösterici, "Ordu yönetimi ele geçirdi, şu an çok mutluyuz. Burkina Faso'nun Rusya gibi diğer ülkelerle yakınlaşmasını istiyoruz. Artık Fransa'yı istemiyoruz." dedi.

Burkina Faso'da Darbe

Burkina Faso'da bir grup asker, 24 Ocak Pazartesi günü yönetime el koymuş ve devlet televizyonu RTB'de darbe bildirisi okumuştu.

Bildiri, kendilerine "Kurtuluş ve Restorasyon için Yurtsever Hareket (MPSR)" adını veren grup adına Yüzbaşı Kader Ouedraogo tarafından okunmuş, Ouedraogo, Cumhurbaşkanı Kabore iktidarının devrildiğini ve Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'nın MPSR'nin lideri olduğunu söylemişti.

Burkina Faso'da asker tarafından alıkonulan Cumhurbaşkanı Kabore ise istifa ederek görevinden ayrılmıştı.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:52
Güneş 05:39
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:22
Yatsı 22:01
Günün Karikatürü Tümü