"Çatla Sodom Gomore patla Bizans ve Roma"

Lût kavminin çocukları, İsviçre'de eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasal düzenleme için yapılan referandumda "evet" oyu kullanarak yasayı resmileştirdi.

Dünya 27.09.2021, 10:53 27.09.2021, 11:17
"Çatla Sodom Gomore patla Bizans ve Roma"

İsviçre'de eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasal düzenleme için yapılan referandumda Lût kavminin çocukları "evet" oyu kullandı.

Her geçen gün insanlıktan çıkan ve insanın fıtratını bozan tavırlara imza atan Avrupa, eşcinsellik gibi bir belayı da resmileştirerek, Üstad Necip Fazıl’ın şu şiirini ne kadar da haklı çıkardı: “Geçenler geçti seni, uçtu pabucun dama / Çatla Sodom Gomore, patla Bizans ve Roma!”

Nüfusu 8,6 milyon olan İsviçre'de yaklaşık 5,5 milyon kayıtlı seçmenin 3 milyona yakını referandum için sandık başına gitti.

Ulusal referandumdan alınan sonuçlara göre eşcinsellerin evlenmesine ve evlat edinmelerine izin verilmesi için seçmenlerin yüzde 64.1'i "evet", yüzde 35.9'usı ise "hayır" oyu kullandı.

Böylelikle eşcinsellerin evlenmeleri ve kendileriyle akraba olmayan çocukları evlat edinmelerine ilişkin düzenleme kabul edildi.

Eşcinsel evlilikler konusunda İsviçre, dünyada yasanın geçtiği 30'uncu ülke oldu.

İsviçre haber ajansı SDA-ATS'ye konuşan "evet" kampanyası direktörü Olga Baranova, eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasaya halkın verdiği desteğin boyutunun kendisi için bile şaşırtıcı olduğunu belirtti.

“Çocukları olumsuz etkileyecek!”

Ülkede Evanjelistlerin de dahil olduğu sağ kesimler, özellikle çocukları olumsuz etkileyeceği gerekçesiyse kampanya aleyhinde çalışmıştı.

Öte yandan referandumda ülkedeki zengin kesimden alınan varlık vergisinin artırılması (sermayeyi adil şekilde vergilendirme) için yapılan oylamada ise halkın yaklaşık yüzde 65'inin "hayır" oyu vermesi dikkati çekti.

Doğrudan demokrasi ile yönetilen İsviçre'de önergeler, 50 bin imza toplanması halinde vatandaşlara sunuluyor ve referandumlarda onaylanırsa doğrudan yürürlüğe giriyor.

Yorumlar (1)
Serpil ozkan 12 ay önce
Dünya nereye gidiyor?
34
açık
Namaz Vakti 18 Ağustos 2022
İmsak 04:34
Güneş 06:09
Öğle 13:13
İkindi 17:01
Akşam 20:07
Yatsı 21:36
Günün Karikatürü Tümü