Çin, ABD’ye olan bağımlılığını azaltmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor

ABD ve Çin arasındaki teknolojik ve ekonomik gerginlik devam ediyor. Çin, Microsoft ve Apple’a olan bağımlılığından kurtulmak için açık kaynak bir işletim sistemi geliştiriyor.

Dünya 05.07.2022, 13:14
Çin, ABD’ye olan bağımlılığını azaltmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor

Dünyanın en güçlü ülkelerinden Çin ve ABD arasındaki gerginlik sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD, Çin’e olan üretim ve tedarik bağımlılığını azaltmak için birçok yatırım yapmıştı. Samsung ve Intel gibi firmalar da Çin’e olan bağımlılığını azaltmak isterken Çin, bilişim sektöründe ABD’ye olan bağımlılığını azaltmak istiyor. Bilgisayar pazarında Windows ve macOS’e bağlı olan Çin, kendi açık kaynak işletim sistemini geliştiriyor.

Çin’in yeni açık kaynak işletim sistemi: openKylin

ABD’ye olan bağımlılığından rahatsız olan Çin, 2001 yılında Halk Kurtuluş Ordusu Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi’ne işletim sistemi geliştirme talebinde bulunmuştu. FreeBSD tabanlı olarak geliştirilen Kylin işletim sistemi, ordu ve hükümet tarafından kullanılsa da genel tüketici tarafından pek kullanılmıyor. Çin, bu doğrultuda Kylin’in açık kaynak versiyonunu geliştiriyor.

South China Morning Post’un haberine göre Çin Hükümeti, Kylin’in yaygınlaşması için openKylin projesini geliştiriyor. openKylin, yeni Kylin versiyonları gibi FreeBSD yerine Linux tabanlı olacak. Hükümetin sahip olduğu China Electronics Corp’un alt şirketi olan Kylinsoft, Çin içerisinde birçok araştırma grubu ile güçlerini birleştirerek yeni bir açık kaynak topluluğu kuruyor. openKylin platformu ile açık kaynak geliştiricileri, Çin’in ulusal işletim sisteminin gelişmesinde katkıda bulunabilecek.

Yorumlar (1)
Batuhan Coşkun 1 ay önce
Bizim de TÜBİTAK tarafından geliştirilen böyle bir işletim sistemimiz var, ismi Pardus. Onunda haberini yapınız. Okullarımızda, akıllı tahtalarda, belediyelerde, hastanelerde, kısaca kamuda yaygın kullanıma geçiliyor. Bizim gibi öğrencilerde kullanıyor. Güzel bir sistem.

Biz bir yazılım üzerine çalışıyoruz, ismini Patik koyacağız. Türkçe - Osmanlıca çeviri yapabilecek bir program. İsminin anlamı kelimelerin patik (örgü) gibi kök ve eklerle birbirine bağlanmasından geliyor.
26
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü