Çin'den 'küresel güvenlik topluluğu kurma' çağrısı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, aralarında Rusya'nın da yer aldığı BRICS ülkelerine "küresel güvenlik topluluğu kurma" çağrısında bulundu. Pekin yönetimi Ukrayna'ya savaş açan Rusya'yı açıkça kınamaktan kaçınmıştı.

Dünya 19.05.2022, 20:34 19.05.2022, 20:39
Çin'den 'küresel güvenlik topluluğu kurma' çağrısı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu grubun çevrim içi düzenlenen Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın açılış oturumunda açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda büyük değişimlerin ve yüzyılda bir görülen salgının birleşik etkisiyle uluslararası alanda yeni istikrarsızlık, belirsizlik ve güvensizlik faktörlerinin ortaya çıktığına dikkati çeken Şi, BRICS ülkelerinin pozitif ve yapıcı bir güç olarak barışı ve istikrarı teşvik etmek üzere esaslı adımlar atmaları gerektiğini vurguladı.

Şi, tarihin ve gerçekliğin, bir ülkenin güvenliğini diğer ülkeler pahasına sağlamaya çalışmasının yalnızca yeni gerilimler ve riskler yaratığını ortaya koyduğunu belirterek, "BRICS ülkeleri karşılıklı siyasi güveni ve güvenlik iş birliğini güçlendirmeli, uluslararası ve bölgesel konularda yakın iletişimi ve eş güdümü sürdürmeli, birbirinin egemenliğine, güvenliğine ve kalkınma çıkarlarına saygı göstermeli, hegemonya ve güç siyasetine karşı çıkarak Soğuk Savaş zihniyetini ve bloklar arası cepheleşmeyi reddetmeli ve ortak küresel güvenlik topluluğunun inşası için birlikte çalışmalı." ifadelerini kullandı.

Pekin yönetimi, Ukrayna ile savaşında Rusya'yı açıkça kınamaktan kaçındığı, savaşı durdurma konusunda yeterince ağırlık koymadığı ve Rus tezlerine destek verdiği yönündeki eleştirilere hedef olmuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü