DSÖ, Covid-19’un kökeni için yeni araştırma ekibi kurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), daha önceden koronavirüsün Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından sızıp sızmadığını incelemek amacıyla araştırma yapmıştı. DSÖ, tekrardan araştırma başlatacak.

Dünya 27.09.2021, 20:30
DSÖ, Covid-19’un kökeni için yeni araştırma ekibi kurdu

Wall Street Journal’de yer alan habere göre, koronavirüsün insanlar arasında nasıl yayıldığını araştırmak için laboratuvar ve biyogüvenlik uzmanları, genetikçiler ve hayvan hastalıkları uzmanlarından oluşan toplam 20 kişilik yeni bir ekip Çin ve başka yerlerde yeni deliller arama sebebiyle bir araya toplanacak.

DSÖ Sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yeni ekibin önceliği, virüsün ilk kez bildirildiği Çin’de gerekli tüm verilere erişmek olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

DSÖ tarafından oluşturulan, içerisinde uluslararası uzmanların bulunduğu bir ekip Ocak 2021’de Wuhan’ı ziyaret etti. Fakat Çinli uzmanlarla işbirliği dahilinde hazırlanan raporlarda, virüsün kökeni hakkında nihai bir sonuca varılmasına izin verilmedi.

Bazı uzmanlar, Çin’de kaldıkları bir ay boyunca özgürce çalışmak için yeterli alana sahip olmadıklarını belirterek, daha geniş bir coğrafi alanı içeren yeni araştırmaların gerekliliğini vurguladı.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü