Dünyada yapay zeka ile saldırı gerçekleştiren ilk SİHA: Türk ürünü Kargu-2

Birleşmiş Milletler yetkilileri, 2020'nin Mart ayında Libya'da gerçekleştirilen askeri harekata ilişkin bir rapor yayınladı. Söz konusu raporun en dikkat çekici yanı bir insansız hava aracının "insan emri olmadan" kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiği ilk saldırıdan bahsetmesiydi.

Dünya 01.06.2021, 09:52 01.06.2021, 09:51
Dünyada yapay zeka ile saldırı gerçekleştiren ilk SİHA: Türk ürünü Kargu-2

Dünya tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçen bu saldırı Türkiye için ayrı bir önemi teşkil ediyor. Zira Birleşmiş Milletler raporunda, saldırının patlayıcılarla donatılmış Türk yapımı otonom kamikaze drone Kargu-2 ile yapıldığı bilgisine yer verildi.

Haber bazı basın kuruluşları tarafından "katil robotların çağı çoktan başlamış olabilir" başlığıyla servis edildi. Türkiye'nin yeni nesil kamikaze drone'u Kargu-2 asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonları için tasarlandı. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ tarafından üretilen Kargu-2, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümü olarak tanımlanıyor.

Türk yapımı kamikaze drone'lar Libya hükümet güçlerinin, darbeci Hafter milislerine karşı elde ettiği zaferde büyük bir pay sahibi oldu. Libya’daki çatışmalar sırasında Kargu-2'nin operatörden herhangi bir komut almadan kendi inisiyatifiyle Halife Hafter'in askerlerinden birini takip ederek saldırdığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler raporunda, drone saldırısı sonrası ölüm gerçekleşip gerçekleşmediğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Türk yapımı kamikaze drone'un otonom modda insan kontrolüne gerek kalmadan "oldukça etkili" bir şekilde çalışmasından övgüyle bahsedildi. Kargu-2, gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedefere karşı etkin olarak kullanılabiliyor.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:45
Günün Karikatürü Tümü