‘Duyguları tanımlayan’ sistem, bilim dünyasında tartışma çıkarttı

İnsanların yüz ifadelerinden “duygularını tanımladığı” iddia edilen sistem, bilim dünyasında etik konusunda tartışmaları da beraberinde getirdi. Çinli teknoloji şirketinin geliştirdiği sistem şu an için hapishanelerde kullanılıyor. Ancak bu yeni teknolojinin global firmalar tarafından çalışanları denetleme amaçlı kullanılma ihtimali uzmanların tepkisine neden oldu.

Dünya 16.06.2021, 20:46
‘Duyguları tanımlayan’ sistem, bilim dünyasında tartışma çıkarttı

Çinli şirket Taigusys tarafından geliştirilen bir “duygu tanıma” sistemi, birden fazla kişinin yüz ifadelerini algılayıp izleyebiliyor ve izlediği her bir ferdin nasıl hissettiği hakkında ayrıntılı rapor oluşturabiliyor. Ancak araştırmacılar, bu yeni teknolojinin hem hatalı hem de etik dışı olduğunu belirterek yeni bir tartışma başlatıyor.

Geliştirilen duygu tanıma sisteminden ilk olarak bu mayıs ayında The Guardian’da yayınlanan bir makalede bahsedildi. Taigusys, ana müşterileri arasında Huawei, China Mobile, China Unicom ve PetroChina gibi çok uluslu şirketler listeleniyor, ancak bu şirketlerin duygu tanıma sistemi kullanımı için lisans alıp almadıkları henüz belli değil.

Taigusys web sitesinde, sisteminin zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olduğunu ve sayesinde duygusal, çatışmacı davranışların yarattığı sorunları en aza indirebileceğini iddia ediyor.

Sistem duygu tanımayı bir AI (yapay zekâ) aracılığıyla gerçekleştiriyor ve yüzdeki kas hareketleri değerlendiriyor.

Programın aradığı iyi duygular arasında mutluluk, sürpriz ve olumlu bir şeyden etkilenmiş hissetme yer alıyor. AI sistemi ayrıca kişinin yüzünü iğrenme, üzüntü, kafa karışıklığı, küçümseme ve öfke gibi olumsuz duygular için de kontrol ediyor. Duygu tanıma sistemi fark edilebilir duygular yanında nötr duyguları da dikkate alıyor.

Taigusys, yazılımının son derece incelikli olduğunu bu sayede birinin gülümsemesinin sahte olduğunu dahi algılayabildiğini iddia ediyor. Ve duygu tanıma yazılımının ayrıca bireylere duygusal destek önermek için raporlar da oluşturabileceğini söylüyor:

“Sistem, kişinin yüz özelliklerinin analizine dayanarak bireyin ne kadar çatışmacı, stresli veya gergin olduğunu hesaplayabilir. Ayrıca kişinin duygusal tepkisini analiz edebilir, böylece şüpheli bir şey olup olmadığı anlaşılabilir.”

İnsan hakları örgütünde görev alan kıdemli program görevlisi olan Vidushi Marda ve Ph.D. Shazeda Ahmed hazırladıkları bir çalışmada Çin’de Taigusys de dahil olmak üzere duygusal tanıma programları geliştirmeye çalışan 27 şirket olduğunu ortaya çıkardıklarını belirttiler.

Marda konuyla ilgili şu sözlere yer vererek etik ve insan hakları açısından sakıncalarına dikkat çekti: “Böyle bir teknolojinin yaygınlaştırılması, iş yerlerindeki çalışanların etik ve yasal haklarını ihlal ediyor. Özel sektöre ait bir iş yerinde bile, hâlâ mahremiyet, onur beklentisi ve çalışanların özgürce hareket etme hakkı var.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü