Fransa askerlerini Irak'ta tutmaya devam edecek

Emmanuel Macron, Fransa'nın terörle mücadele operasyonlarının bir parçası olarak, Irak hükümetinin ihtiyacı olduğu sürece, ABD çekilmeye karar verse de vermese de Irak'ta asker bulundurmaya devam edeceğini söyledi.

Dünya 29.08.2021, 01:15
Fransa askerlerini Irak'ta tutmaya devam edecek

Macron, Irak'ın başkenti Bağdat'ta "Bağdat İş Birliği ve Ortaklık Konferansı" sonrası yapılan basın toplantısında konuştu. Macron, Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı’nın düzenlenmesini “Irak için zafer” olarak nitelendirdi.

Irak'ta Türkiye, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün, Fransa, Katar, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri dahil 10'dan fazla ülkenin katılımıyla “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı" düzenlendi.

Bağdat ile Paris’in terörle mücadele konusunda ortak işbirliğinin devam ettiğini vurgulayan Macron, “Irak’ta önümüzdeki Ekim ayında yapılması öngörülen seçimlerin belirlenen tarihte yapılması da Irak için ayrı bir zaferdir. Seçimlerin şaibesiz geçmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından denetleme yapılacak” diye konuştu.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, bu sabah düzenlenen basın toplantısında, Irak ve Fransa’nın terör örgütü DEAŞ’a karşı ortak mücadele verdiğini ifade ederek Fransa’nın bu konudaki desteğini göz ardı edemeyeceklerini söylemişti.

Afganistan'daki insanların tahliyesi hakkındaki soruya cevap veren Macron, Taliban ile insani meseleler ve korunmaya ihtiyacı olanlara kimin yardım edeceği konusunda ön görüşmeler yapıldığını söyledi. Macron ayrıca, Fransa'nın dün tahliye operasyonlarını bitirdiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:05
Öğle 13:23
İkindi 16:05
Akşam 18:31
Yatsı 19:52
Günün Karikatürü Tümü