Gürcistan’da Yahudi lobiciliği yapan işadamına suikast teşebbüsü

Tel Aviv merkezli I24News, İran bağlantılı Pakistanlı bir infaz timinin Yahudi işadamı Itsik Moshe’yi Gürcistan’da öldürmek için harekete geçtiğini yazdı. 62 yaşındaki iş adamı, Rusya'da üst düzey bir Yahudi Ajansı yetkilisi olarak çalıştı. Itsik, İsrail'in Doğu Avrupa'daki lobiciliğini yapıyordu; iş adamı İsrail Evi'ni kurucusu.

Dünya 16.11.2022, 10:32 16.11.2022, 10:39
Gürcistan’da Yahudi lobiciliği yapan işadamına suikast teşebbüsü

Tel Aviv merkezli I24News, İran bağlantılı Pakistanlı bir infaz timinin Yahudi işadamı Itsik Moshe’yi Gürcistan’da öldürmek için harekete geçtiğini yazdı.

62 yaşındaki iş adamı, Rusya'da üst düzey bir Yahudi Ajansı yetkilisi olarak çalıştı. Itsik, İsrail'in Doğu Avrupa'daki lobiciliğini yapıyordu; iş adamı İsrail Evi'nin de kurucusu.

İddiaya göre, Pakistan timi, istihbarat toplamak ve saldırıya hazırlanmak için Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitti. Ancak Gürcü güvenlik güçleri tarafından yakalandı ve tutuklandılar.

Yetkililer, zanlıların "suikast için hedef hakkında kapsamlı istihbarat topladığını ve infaz için hazırlık yaptığını" açıkladı.

I24News’in iddiasına göre, İran'ın dünya çapındaki diğer terörist komplolarına karışan bir başka Kudüs Gücü komutanı Ali Feyzipour, operasyonu yönetiyordu.

İsrail güvenlik teşkilatına göre, saldırı hazırlığındaki şahıslar, İranlılar tarafından finanse ediliyordu.

Adı açıklanmayan bir Yahudi güvenlik yetkilisi, "Gürcistan topraklarında İran'ın emriyle bir terör saldırısı gerçekleştirme girişimi ilk kez gün ışığına çıkmıyor" dedi.

Haziran ayında Türkiye ve İsrail, İstanbul'da Yahudilere saldırmak için hazırlık yapan bir ekibi açığa çıkarmıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü