Hac başvuruları başladı | Kimler hac başvurusu yapabilecek?

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, hac ibadetini yapmak isteyenler için başvuruların başladığını açıkladı.

Dünya 13.06.2021, 18:18 13.06.2021, 19:11
Hac başvuruları başladı | Kimler hac başvurusu yapabilecek?

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı kararına göre, bu yıl hac ibadetlerini yapmak isteyen vatandaşlar ve ülkede ikamet edenler online olarak hac başvurularını yapacak.


Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklamada, bu sene hac ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar ve ülkede ikamet edenler için kayıtların bugün saat 13.00’da başlayarak, Çarşamba günü saat 22:00’a kadar süreceği bildirildi.Hac ibadeti başvurusu yapacak olan vatandaşların kronik bir rahatsızlığı olmaması ve aşılanmış olması gerekiyor.


Bakanlık tarafından dün yayımlanan açıklamada şunlar ifade edildi:“Suudi Arabistan yönetimi her zaman hacıların sağlığına ve güvenliğine büyük önem veriyor ve bunu öncelikleri arasına yerleştiriyor. İslam Şeriatı’nın canın korunması ilkesine uygun olarak, Rahman’ın misafirlerinin hac ve umre ibadetlerini gerçekleştirmelerini kolaylaştıran ve kutsal mekanlara kolaylıkla ulaşmalarını sağlayan gerekli tüm imkanları sağlıyor. Krallık sadece son 10 yılda 150 milyondan fazla hacıya hizmet etmekle onurlandırıldı. Hac ibadeti sırasında yerine getirilmesi gerekilen ritüellerin sırasına göre çok sayıda belirli yerlerde uzun süreler geçiren kalabalıklar göz önüne alındığında, hacıların güvenliğini sağlamak ve sağlığını korumak için en üst düzeyde sağlık önlemlerinin uygulanması çok önemli bir konu haline geldi.Bu amaçla bu yılki hac ibadetini yerine getirmek isteyenlerin kayıt imkanının sadece Suudi Arabistan Krallığı içindeki vatandaşlar ve ülkede yaşayanlarla sınırlı kalmasına ve kayıtların Hac ve Umre Bakanlığı tarafından açılacak bir site üzerinden yapılmasına karar verildi.”Yapılan açıklamaya göre bu yıl için toplam hacı sayısı 60 bin hacı ile sınırlanacak ve Suudi Arabistan’da hayat süren tüm milletleri ve vatandaşları kapsayacak.Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia ise, bu kararın alınmasının en önemli sebeplerinden birinin, aşıların yapılmasına rağmen koronavirüs salgının dünyada hala daha devam etmesi, bazı ülkelerde çoğalması ve virüsün farklı şekillerde mutant geçirmiş olması olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
30
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü