Hasta Adam Batı!..

Devlet-i Aliyye'ye "Hasta Adam" yaftası vurarak o günden bugüne ölmesini bekleyen Batı, hastalık sandığı emarelerin hakikatiyle toslaşacağı güne doğru adım adım yaklaşıyor..

Batı Alemi 18.09.2014, 09:47 18.09.2014, 13:17
Hasta Adam Batı!..

İskoçya’dan sermaye kaçışı başladı

Geçen hafta sonuna kadar İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılmayacağını düşünen piyasa oyuncuları, geçen haftadan bu yana İskoçya’da bağımsızlık taraftarlarının desteğini artırmasıyla endişeye kapıldı. Merkezi İskoçya’nın başkenti Edinburgh'da bulunan fon yönetim şirketleri, endişeli yatırımcıların fonlarını İskoçya dışına çıkarmak istediğini belirtirken, yatırımcıların endişelerini gidermeye çalışıyor. Şu ana kadar İskoçya’dan ne kadarlık bir varlık çıkışı olduğu ise tam olarak bilinmiyor.  

Multrees Varlık Yönetim Şirketi Üst Yöneticisi (CEO) Chris Fisher, varlık yöneticilerinin İskoçya’dan sermaye çıkarmaya başladığı bilgisini doğrulayarak, İskoçya’daki yatırımcı algısını, "Avro krizi" ve "Kıbrıs Rum kesimi krizine" benzetti. Fisher, "Bizim işimizde her yerde politik ve ekonomik belirsizlik var. Bu, Avro krizi veya Kıbrıs’taki bankacılık krizi gibi durumlar olabiliyor. Müşterilerimizden endişeli olduklarını duyuyoruz ve onlara cevap veriyoruz" dedi.

İngiltere’nin İskoçya merkezli en büyük bankalarından Royal Bank of Scotland (RBS), İskoçya’nın bağımsız olması halinde yönetim merkezini Londra’ya taşıyacağını duyurdu. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre ülke genelinde 270 şubesi 11 binin üzerinde çalışanı olan RBS, bağımsızlık durumunda acil durum planını çoktan hazırladı ve referandumun sonucuna göre hareket etmeyi planlıyor. Geçen ay İskoçya'nın bağımsız olması senaryosunu değerlendiren kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) bağımsızlık kararının İskoçya'da faaliyet gösteren sigortacılık şirketlerinin reytinglerinde aşağı yönlü eylemlere neden olabileceği uyarısında bulunmuştu. 


Putin Batı’yla dalga geçti: Az seyahat eder çok çalışırız…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'nın ülkesine yönelik yaptırımlarıyla adeta dalga geçti. 'Az gezer, çok çalışırız' dedi.Ukrayna krizi nedeni ile Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini uygulamaya koymasının ardından, ABD de yeni yaptırım paketini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington’ın kararını “düşmanca bir adım” olarak niteledi ve uygun bir şekilde karşılık verileceğini açıkladı. Duşanbe’de gerçekleşen zirvede basına değerlendirmede bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus işadamları, milletvekilleri ve üst düzey yöneticilerden 24 kişinin daha AB’ye girişlerinin yasaklanması ile dalga geçti. Putin, “Liste açısından memnuniyet verici bir karar. Şirket yöneticilerimiz ve resmi görevlilerimiz daha az dışarıya seyahat eder. İçerde kendi işleri ile daha fazla meşgul olmaları iyi olur. Duma milletvekilleri de kendi seçmenleri ile daha fazla görüşme imkânı bulur” dedi. Rusya’nın karşı adım olarak gıda alımını durdurmasını da olumlu olarak değerlendiren Putin, Rusya açısından komplikasyonlarının minimum seviyede olduğunu, ancak alınan tedbirlerin yerli ekonominin canlanmasına katkı sağlayacağını söyledi.
ABD’nin Ukrayna’da tansiyonu yükseltmekten yana olduğu eleştirisi getiren Moskova, “Beyaz Saray’ın yaptırımlarla oynayarak bizi prensip olarak gördüğümüz pozisyonlarımızı değiştirmeye zorlayamayacağını uzun süredir anlaması gerekiyor.” eleştirisi getirdi.
Rusya’nın ABD’nin jeopolitik hırslarını tatmin edecek ya da ‘Rusya’ya baskı için kontrol edilebilir Ukrayna’ şeklinde tanımlanabilecek siyasi beklentileri karşılamayacakları vurgulanan açıklamada, Moskova’nın yapıcı ve samimi olarak ikili işbirliğinin geliştirilmesi için her zaman kapısının da açık olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:01
İkindi 16:22
Akşam 19:03
Yatsı 20:22
Günün Karikatürü Tümü