Hava sahası ihlali yapan Yunanistan'a karşılık verildi

Dışişleri Bakanlığı, provokatif uçuşlar yaparak Didim, Datça ve Dalaman'da hava sahamızı ihlal eden Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne karşılık verildiğini duyurdu

Dünya 28.04.2022, 19:28 28.04.2022, 20:35
Hava sahası ihlali yapan Yunanistan'a karşılık verildi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Ege Denizi'nde Yunanistan ile Türkiye Hava Kuvvetleri arasında yaşanılan olaylara ilişkin açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, 26-28 Nisan 2022 tarihleri arasında provokatif uçuş yapan Yunanistan Hava Kuvvetleri'nin Didimi Datça ve Dalaman'da hava sahasını ihlal ettiğini belirtti.

Bilgiç, hava sahasını ihlal eden Yunan Hava Kuvvetleri'ne karşılık verildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 27 Nisan 2022 tarihinde Ege Denizi’nde iki ülke hava kuvvetleri arasında yaşanan hadiselerle ilgili olarak yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Yunanistan Hava Kuvvetleri, 26-28 Nisan 2022 tarihleri arasında ülkemiz kıyılarına yakın provokatif uçuşlar gerçekleştirmiş, Didim, Datça ve Dalaman’da ülkemiz hava sahasını defalarca ihlal etmiştir.

Hava Kuvvetlerimiz, bu provokatif uçuşlara ve ihlallere, angajman kuralları gereği karşılık vermiştir. Gerginliği başlatan ve tırmandıran taraf Yunanistan iken, ülkemizin asılsız iddialarla suçlanması iki ülke arasında son dönemde oluşan pozitif gündem ve iyi komşuluk ilişkileri ile bağdaşmamaktadır.

Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için, Yunan tarafının tahrikkar eylem ve söylemlerine son vermesini, gerek ikili gerek NATO bünyesinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecini samimiyetle desteklemesini bekliyoruz.

Türkiye’nin, hava sahası genişliği dâhil, tüm Ege sorunlarının uluslararası hukuka uygun olarak Yunanistan’la samimi bir diyalog çerçevesinde çözülmesine yönelik tutumunda bir değişiklik yoktur."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü