Hindistan’da başörtüsü yasağı

Hindistan'ın güneyinde Karnataka eyaletinde haftalardır süren başörtüsü eylemlerine Hindistan Eyalet Mahkemesi başörtüsü takılmaması önerisinde bulundu.

Dünya 11.02.2022, 12:31
Hindistan’da başörtüsü yasağı

Hindistan’ın Karnataka eyalet mahkemesi, haftalardır okullarına başörtüsü ile gitmek isteyen Müslüman kadın öğrencilere yönelik bir öneri ortaya attı. Mahkeme, hindu çetelerin ve onlara destek veren hindu öğrencilerin mahkemeye verdikleri suç duyuruları hakkında karar verene kadar Müslüman öğrencilerin “başörtüsü takılmaması” önerisinde bulundu.

Mahkeme ayrıca, Müslümanlara yönelik protestoların ve eylemlerin yükselmesiyle 3 günlüğüne tatil edilen okulların da yeniden açılması talimatı verdi.

Öğrenciler derse alınmıyor

Yaşanan olaylar, geçen ay Karnataka’nın Udupi semtinde devlet tarafından işletilen bir okulun başörtülü öğrencilerin sınıflara girmesini yasaklaması ve okul kapısının dışında protestoları tetiklemesi üzerine gün yüzüne çıktı. Faşist tutum karşısında dalga etkisi yaratan olay eyalette birçok okulun benzer yasaklarla Müslümanlara yönelik ambargo yapılmasına olanak sağladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü