İngiliz sömürgesi Antigua ve Barbuda'da bağımsızlık referandumu

Antigua ve Barbuda'nın Başbakanı Gaston Browne, ülkede 3 yıl içinde cumhuriyete geçiş için referandum düzenlenebileceğini duyurdu.

Dünya 12.09.2022, 12:52
İngiliz sömürgesi Antigua ve Barbuda'da bağımsızlık referandumu

Karayipler ülkesi Antigua ve Barbuda'nın Başbakanı Gaston Browne, Kraliçe 2'nci Elizabeth'in ölümünün ardından monarşiden ayrılıp cumhuriyete geçiş için referandum düzenlenebileceğini duyurdu.

Bu konuda referandumun 3 sene içinde yapılabileceğini söyleyen Browne, cumhuriyet olmanın 'bağımsızlığa ulaşmak için son adım' olduğunu dile getirdi.

Browne, referandum adımının bir 'hasımlık göstergesi' olmadığını belirtti. Browne, yeniden seçilmesi halinde bu referandumu hayata geçireceğini söyledi.

Eski İngiliz sömürgesi Barbados, geçtiğimiz yıl İngiltere Kraliyeti'nden resmen ayrılarak cumhuriyet ilan etmişti. Barbados, Kraliçe’nin devlet başkanlığından alınması sonrası devlet başkanlığına Sandra Mason’ı getirmişti.

Başkent Bridgetown'da düzenlenen törende şarkıcı Rihanna 'ulusal kahraman' ilan edilmişti.

Dört yüz yıl önce adaya gelen İngiliz gemileriyle birlikte koloni haline gelen Barbados, 1975 yılında bağımsızlık kazanmış ancak İngiltere Kraliyeti'ne bağlı kalmıştı. Bridgetown'da düzenlenen tören ile birlikte bu bağ da kopartılmış olmuştu.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 03 Ekim 2022
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:58
İkindi 16:14
Akşam 18:51
Yatsı 20:10
Günün Karikatürü Tümü