İngiltere'de bu kış günde 3 saatlik elektrik kesintisi uygulanabilir

İngiltere'de bu kış enerji ithalatının azalması sebebiyle yeterli elektrik üretilememesi halinde günde üç saatlik elektrik kesintisi yaşanabileceği uyarısı geldi.

Dünya 07.10.2022, 10:40 07.10.2022, 10:05
İngiltere'de bu kış günde 3 saatlik elektrik kesintisi uygulanabilir

İngiltere'de bu kış enerji ithalatının azalması sebebiyle yeterli elektrik üretilememesi halinde günde üç saatlik elektrik kesintisi yaşanabileceği uyarısı geldi.

Birleşik Krallık'ın en büyük elektrik dağıtım şirketi National Grid tarafından yapılan açıklamada bu sayede elektrik kullanımında yüzde 5'lik tasarruf yapılabileceği belirtildi. 

Kesintinin büyük ihtimalle en çok elektrik tüketilen sabah saatlerinde ya da akşam 16:00 ile 21:00 saatleri arasında yapılabileceği ve kesintinin uygulanacağı bölgelerde kullanıcıların en az bir gün önceden bilgilendirileceği ifade edildi. Ayrıca kesinti ülkenin farklı bölgelerinde dönüşümlü olarak uygulanması bekleniyor.

İngiltere, Galler ve İskoçya'ya elektrik dağıtan şirket Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin enerji piyasasında daha önce görülmemiş bir karmaşa ve istikrarsızlık yarattığını ifade etti. 

Şirket, en kötü durum senaryosu olarak açıkladığı bu durumun gerçekleşme olasılığını düşük olarak tanımladı, ancak bu kışın zorlu geçeceğine ve hazırlıklı olunması gerektiğine işaret etti

Ancak enerji sektörünü yakından bilen kaynaklar Sovyetler Birliği'nin Soğuk Savaş döneminde bile doğal gaz akışını kesmediğini hatırlatarak geleceğin neler getireceğinin tahmin edilmesinin güç olduğuna dikkat çekti.

İngiltere, elektrik üretiminde doğal gaza fazlasıyla bağımlı durumda. Doğal gazla çalışan elektrik santralleri ülkede tüketilen elektriğin yüzde 40'ndan fazlasını üretiyor. Ülke ayrıca diğer Avrupa ülkelerinden de elektrik ithal ediyor.

Elektrik dağıtımını sürdürebilmek için hazırlanan senaryolar neler?

National Grid sanayi ve tüketicilerin kış ayları öncesinde hazırlık yapmaları açısından yıllık elektrik ve doğal gaz tedarikine ilişkin yıllık durum değerlendirmesi hazırladı.

Bugün yayınlanan raporda şirket temel olarak ülkenin talebini karşılamaya yetecek elektriğinin olduğu ifade edildi. Ancak, bu değerlendirmenin İngiltere'nin Avrupa kıtasından, özellikle de Fransa, Belçika ve Hollanda'dan ihtiyaç duyduğu zaman enerji ithal edebileceği varsayımına dayandığı belirtildi.

Kaynak: Euronews
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü