iPhone üretimi tamamen durduruldu

Omicron varyantı nedeniyle Asya ülkelerinde başlayan kapanma, Çin’in ağır enerji kısıtlamaları ve bileşen tedariğinde yaşanan sıkıntılar Apple’ı üretimi durdurmak zorunda bıraktı.

Dünya 09.12.2021, 13:15
iPhone üretimi tamamen durduruldu

Bu hafta yaşanan gelişme ise Apple’ı zor durumda bıraktı. Çin’de hükümetin enerji kullanımı konusunda büyük kısıtlamalara gitmesi, Malezya ile Vietnam’da yaşanan kapanmalar ve tedarik zincirinde gerekli bileşenlerin bulunmasında yaşanan kıtlık çok kritik bir karar alınmasına sebep oldu.

Son 10 yıldır ilk kez iPhone üretiminin durdurulması kararı alındı. Zira geciken bileşen takviyesi nedeniyle uzayan üretim süreçleri işçilere ekstra ödeme yapmayı gerektirdiği için bileşen durumu normale dönene kadar üretim yapılmayacak. Tedarik zincirleri ilk kez böyle bir olay ile karşılaştıklarını ve günlerce sürebileceğini ifade ediyor.

Üretim kesintisinin Apple’a neye mal olacağı şimdilik belirsiz. iPhone 13 satış tahminlerinin yüzde 20, iPad satış tahminlerinin de yüzde 50 aşağı çekildiği gündeme gelmişti. Üstelik kış tatilinin yaklaştığı şu günlerde elinde yeterince stok olmayan Apple yeni bir krizle karşı karşıya.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü